Adopcja zwierzaka – dlaczego warto?

adopcja zwerzaka

Adopcja zwierzaka ze schroniska to jeden z lepszych uczynków, jakie możemy zrobić. Satysfakcji z uratowania życia bezbronnej istoty nie da się z niczym porównać.

Adopcja zwierzaka to bardzo ważna decyzja. Decydując się na adopcję, bierzemy odpowiedzialność za zwierzątko, które potrzebuje naszej opieki i czułości. Obecnie adopcja zwierząt ze schroniska jest bardzo pożądana, ponieważ te placówki pękają już w szwach, gdyż przyjmują znacznie więcej bezdomnych zwierząt, niż są w stanie zmieścić. To jednak nie wystarcza, ponieważ na naszych ulicach wciąż spotyka się wiele głodnych, chorych i bezpańskich psów i kotów.

Adopcja zwierzaka – jak wyglądają procedury?
Procedura adopcji zwierzaka jest nie do przeskoczenia. Pracownicy schroniska dbają o to, aby zwierzę nie dostało się w niedobre ręce, dlatego dokładnie weryfikują wszystkich chętnych. Zwierzęta są wydawane osobom, które mogą zapewnić im odpowiednią opiekę, ponadto mają ze sobą odpowiednie przybory, np. smycz, transporter, koc – wszystko, co przyda się w transporcie zwierzaka do nowego domu. Zabranie zwierzęcia wymaga spisania odpowiedniej umowy adopcyjnej. Ponadto nowi właściciele zawsze są informowani o stanie zdrowia zwierzaka, koniecznej pielęgnacji lub zalecanym żywieniu.

Komu nie wydaje się zwierząt?
Adopcja zwierzaka nie jest możliwa w przypadku osób niepełnoletnich, agresywnych, nietrzeźwych, nieposiadających odpowiednich przyborów koniecznych o transportu, co do których istnieje podejrzenie handlu zwierzętami, które kilkakrotnie zwracały adoptowane zwierzę lub znanych z niewłaściwego zachowania wobec zwierząt.

schronisko

Jakich zwierząt nie można adoptować?
Nie wydaje się przede wszystkim zwierząt chorych, szczeniąt przy matce do 6 tygodnia życia lub tych odebranych właścicielowi decyzją administracyjną.

Jak schronisko przygotowuje zwierzęta do adopcji?
Zwierzęta gotowe do adopcji nie mają problemów zdrowotnych. Ponadto są szczepione na wściekliznę, wysterylizowane lub wykastrowane, odpowiednio oznakowane oraz mają założoną książeczkę zdrowia. Warto też wiedzieć, że zwierzęta oddaje się właścicielom dopiero po odpowiednim czasie kwarantanny. Wyjątkiem są kocięta i szczenięta do ukończenia 4 miesiąca życia, które, po uprzednim zbadaniu przez weterynarza, mogą być wydane zaraz po przybyciu do schroniska.

Powstaje wiele akcji zachęcających ludzi do adopcji zwierząt. Dzięki temu przyczyniamy się do zmniejszenia ich bezdomności, ponadto ratujemy im życie. W ostatnim czasie na szeroką skalę rozpowszechniano hasło „Nie kupuj! Adoptuj”! Ja w 100% się z tym zgadzam. Jeśli tylko mamy odpowiednie warunki i możliwości na przyjęcie nowego, bezdomnego zwierzaka, nie zwlekajmy z tą decyzją. Pokażmy, że mamy serce!

Tagi:

Podobne Artykuły

dodał
Poprzedni Wpis Następny Wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

0 udostępnień