Aloes – roślina dobra na wszystko

aloes właściwości

Aloes jest znany od dawien dawna. Pierwsze pisemne wzmianki o dobroczynnych właściwościach tej rośliny można znaleźć już w egipskich papirusach. Dlaczego jest tak cenny?

Ostatnio o aloesie zrobiło się głośno. Głównie za sprawą nowo powstałych kosmetyków, które mają w swoim składzie wyciągi z tej rośliny. Kobiety oszalały na punkcie aloesowej pielęgnacji. Dlaczego? Co takiego aloes w sobie ma, że został uznany za roślinę, która jest dobra na wszystko?

Coś o aloesie
Pierwotnym środowiskiem aloesu jest klimat subtropikalny Półwyspu Arabskiego i północnej Afryki. Jednak dzisiaj można go hodować nawet na parapecie w mieszkaniu. Należy do sukulentów, czyli roślin, które nie wymagają specjalnej pielęgnacji, a nawet regularnego podlewania. Aloes potrafi przetrwać w najtrudniejszych warunkach, ponadto dzięki zapasom gromadzonym w liściach jest w stanie wytrzymać bez wody nawet kilka lat.

Właściwości aloesu
Ta roślina zawiera ponad 200 aktywnych składników – witaminy, aminokwasy, minerały, enzymy. Jego miąższ, świeży sok, a także żel (miąższ po wypłukaniu z niego soku) są bardzo cenione w pielęgnacji. W aloesie można znaleźć wszystkie witaminy rozpuszczalne w wodzie, czyli A, C, E, B6, B12, kwas foliowy oraz niacynę, olejki lotne czy kwasy organiczne. Natomiast w liściach znajduje się 18 z 22 aminokwasów występujących w ludzkim organizmie, a wśród nich 7 z 8 aminokwasów egzogennych, których nasz organizm nie może sam wytworzyć, a które są niezbędne do prawidłowej produkcji białka.

aloes

Aloes zbawienny dla skóry
Aloes przede wszystkim doskonale nawilża. Mówi się, że ta roślina jest w stanie zapewnić skórze rodzaj wodoodpornego płaszcza. Dlatego aloes powinny stosować głównie posiadaczki cery suchej. Kremy z tą rośliną pomagają nawilżyć skórę na długi czas. Oprócz tego kosmetyki z aloesem dostarczają antyoksydantów walczących z wolnymi rodnikami, które są odpowiedzialne za starzenie się skóry, oraz chronią przed szkodliwym działaniem promieni UV.

Aloes jest także wykorzystywany w likwidowaniu podrażnień, ponieważ przyspiesza regenerację naskórka i działa przeciwzapalnie, dlatego często pojawia się jako składnik kosmetyków do skóry wrażliwej i trądzikowej. Ponadto wyciągi z tej rośliny łagodzą ból, swędzenie i obrzęk w miejscu zranienia.

Jak widać, warto mieć aloes w swoim domu. Jeśli nie macie możliwości samodzielnego wyhodowania tej rośliny, to zaopatrzcie się w aloesowe kosmetyki – są dobre na wszystko! Szczerze wam polecam aloesową pielęgnację.

Tagi:

Podobne Artykuły

dodał
Poprzedni Wpis Następny Wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

0 udostępnień