Czas na herbatę – czy wiesz o niej wszystko?

herbata

Herbatę pijemy wszyscy i właśnie dlatego warto dowiedzieć się o niej czegoś więcej! O kawie już pisałam, więc teraz postaram się zadowolić miłośników herbaty.

Uwielbiam herbatę – pozwala mi się zrelaksować i odprężyć. Najbardziej lubię herbatę zieloną, najlepiej popołudniową porą, zaraz po pracy. Herbata jest prawie tak popularna, jak zwykła woda, dlatego dzisiaj postanowiłam, że napiszę wam o niej coś, czego pewnie nie wiecie. Muszę się przyznać, że prawie wszystkie poniższe ciekawostki mnie zaskoczyły. Chyba jednak nie byłam aż tak wielką fanką herbaty. Dlatego teraz nadrabiam zaległości. To co, chętni na herbatę?

kubek herbaty

1. Według legendy herbatę odkrył chiński cesarz Shennong w 2723 r. p.n.e. Był to jednak zwykły przypadek – cesarz pił przegotowaną wodę, gdy nagle wpadło do niej kilka liści herbaty.
2. Czy wiedzieliście, na świecie istnieje aż 1500 typów herbat? Chciałabym spróbować wszystkich.
3. Który naród pije najwięcej herbaty na świecie? Pewnie myślisz, że Brytyjczycy, jednak oni uplasowali się dopiero na piątej pozycji. Wyprzedzili ich Mauretańczycy, Irlandczycy, Marokańczycy i Turcy. Ciekawe, które miejsce zajmują Polacy.
4. Ile kosztuje najdroższa herbata na świecie? Mam nadzieję, że siedzicie, bo za jeden kilogram tej herbaty trzeba zapłacić 1 200 000 dolarów! Jest to chińska herbata Da Hong Pao. Stała się znana za czasów dynastii Ming, kiedy to wyleczyła cesarzową z nagłej choroby. Ta herbata została zarezerwowana jedynie dla najznamienitszych osób.

torebki herbaty

5. Wiedzieliście, że herbatę nie tylko się pije, ale również je? W Birmie przysmakiem jest bowiem… kiszona herbata (Laphet). Macie ochotę spróbować?
6. Miłośnicy herbaty i fani kawy od zawsze próbowali przekonać drugich do swoich racji. Szwedzki król Gustaw III był jednym z największych przeciwników kawy. Chciał udowodnić, że herbata znacznie lepiej wpływa na zdrowie człowieka. W tym celu przeprowadził eksperyment. Wykorzystał do tego dwóch skazanych (bliźniaków) – jeden z nich miał codziennie do końca życia pić trzy dzbanki herbaty, a drugi trzy dzbanki kawy. Król niestety nie doczekał końca eksperymentu, ale wiemy, że skazany pijący herbatę umarł wcześniej.
7. I na koniec coś dla mnie – zielona herbata odstrasza komary. Jeśli ją pijesz, to twoja skóra zaczyna nią pachnieć, co skutecznie odstrasza te denerwujące stworki.

To oczywiście nie wszystkie ciekawostki o herbacie, jest ich znacznie więcej. Mam jednak nadzieję, że rozbudziłam waszą rządzę wiedzy, przez co będziecie chcieli dowiedzieć się o herbacie znacznie więcej!

A teraz pora na herbatę!

Tagi:

Podobne Artykuły

dodał
Poprzedni Wpis Następny Wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

0 udostępnień