Czy w ojczyźnie ziemniaka bataty mają szansę?

My, Polacy, kochamy ziemniaki! Wielu z nas nie wyobraża sobie niedzielnego obiadu bez porządnej porcji kartofli na talerzu. Jednak to nie ziemniak jest bohaterem dzisiejszego wpisu. W sklepach możemy znaleźć jego ciekawy i pyszny zamiennik, który wciąż jest przez nas niedoceniany, a przez niektórych omijany szerokim łukiem. Mowa oczywiście o batatach 🙂

Skąd się wzięły?

Bataty (inaczej słodkie ziemniaki) pochodzą z Ameryki Południowej i Środkowej. Ich uprawa wymaga wilgotnego i ciepłego klimatu – niska temperatura może je zniszczyć. A czy wiedzieliście, że bataty pojawiły się w Europie wcześniej niż zwykłe ziemniaki? Przyczynił się do tego Krzysztof Kolumb. Obecnie największymi producentami batatów są Indie, Wietnam, Chiny i Japonia.

Dlaczego tak cenne?

Na początku warto zaznaczyć, że bataty mają znacznie więcej wartości odżywczych niż nasze ziemniaki. Są bogate w wapń, potas, mangan i fosfor, a ponadto stanowią cenne źródło witaminy A, C i B6. Swój pomarańczowo-czerwony kolor zawdzięczają właśnie beta-karotenowi (oczywiście nie wszystkie bataty mają taki kolor; istnieje około 400 ich odmian, które różnią się barwą skórki – są fioletowe, białe, czerwone, żółte).

Mimo tego, że są słodkie i niewątpliwie zawierają dużo cukru, to stanowią doskonały składnik diet odchudzających. Dlaczego? Ponieważ mają niski indeks glikemiczny – po zjedzeniu batatów, długo będziecie czuli się syci.

Warto też wiedzieć, że słodkie ziemniaki są cennym źródłem likopenu (zmniejsza ryzyko chorób serca i zachorowania na niektóre nowotwory) i luteiny (pozytywnie wpływa na nasz wzrok).

Zastosowanie w kuchni

Czy wiedzieliście, że jadalne są nie tylko bulwy batatów, ale również ich kłącza i liście (podobno przyrządza się z nich pyszne sałatki)? Niestety u nas dostępne są tylko bulwy. Bataty, podobnie jak zwykłe ziemniaki, można gotować lub piec. Najzdrowsze są oczywiście pieczone lub grillowane – jedzone ze skórką.

Bataty mają naprawdę wiele zastosowań w kuchni! Mogą nie tylko zastąpić zwykłe ziemniaki, ale również doskonale sprawdzą się jako zagęstnik do zup lub sosów. Ponadto można z nich zrobić najpyszniejsze frytki na świecie! 🙂 Takich frytek nie trzeba się obawiać – są bardzo zdrowe (oczywiście pieczone w piekarniku bez tłuszczu!)

Czy kiedyś wygrają z ziemniakami?

Obawiam się, że nie. Mimo tego, że są o wiele zdrowsze od zwykłych kartofli, to jednak ich główną wadą jest wysoka cena – kilogram batatów jest kilkukrotnie droższy od kilograma ziemniaków. Ponadto nie wszystkim może odpowiadać ich specyficzny, słodki smak.

A czy wy lubicie bataty? 🙂

Tagi:

Podobne Artykuły

dodał
Poprzedni Wpis Następny Wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

0 udostępnień