Jak uzyskać odszkodowanie za odwołany lot?

odszkodowanie za lot

Odszkodowanie za odwołany lot należy się każdemu pasażerowi, który dowiedział się o odwołaniu lotu za późno. Jesteś w takiej sytuacji? Chciałbyś złożyć wniosek, ale nie wiesz jak? Podpowiadamy jak uzyskać odszkodowanie za odwołany lot!

Przede wszystkim, należy pamiętać, że sprzedaż biletów lotniczych to rodzaj umowy, na podstawie której przewoźnik zobowiązuje się do dostarczenia pasażera do punktu określonego jako miejsce docelowe. Jeśli linie lotnicze nie mogą się z tego wywiązać, powinny wynagrodzić to pasażerowi.

Na początek – bezpośrednio do zainteresowanych!

Na samym wstępie skieruje swój wniosek bezpośrednio do linii lotniczych. Odpowiednie formularze tego typu znajdują się na stronach internetowych przewoźników. Możesz również powołać się na unijny wzór, który odwołuje się do praw człowieka.

Zastanów się, kto może być dla ciebie pomocny!

W staraniu się o odszkodowania, mogą pomóc firmy czy instytucje, które zajmują się tego typu przypadkami. Linie lotnicze oczywiście starają się nie wypłacać odszkodowania, dlatego najczęściej oferują masę możliwości w zamian: darmowy posiłek, nocleg czy voucher na kolejny lot. Dodatkowo firmy takie mogą się przydać w wypadku, w którym twój lot miał odbyć się spoza lotniska Unii Europejskiej, ale linia lotnicza należy do wspólnoty. Wtedy właśnie należy załatwić sprawę w stosownym urzędzie w pierwszym państwie członkowskim, do którego trafisz podczas podróży.
Uwaga, warto jednak wiedzieć, że instytucje tego typu pobierają sobie określony procent od przyznanego nam odszkodowania za odwołany lot. Prowizja najczęściej wynosi ok. 25% zasądzonego odszkodowania. Niemniej jednak często zdarza się, że firma jest zmuszona walczyć z przewoźnikiem drogą sądową. Wtedy to pobierane jest kolejne 25% z racji pokrycia kosztów rozpraw. Tak samo zdarza się w przypadku, gdy przegramy sprawę sądową. Płaci się jednak dopiero po wypłaceniu odszkodowania. Nie jest pobierana opłata za przyjęcie wniosku.

odwolany lot

Sprawdź, jakie prawa ci przysługują i bądź zabezpieczony

Najlepiej przed wyjazdem przestudiować różne warianty planowania bądź zmiany lotu. Nie oznacza to oczywiście, że musisz być zestresowany przez całą podróż, ale warto jednak znać swoje prawa w wypadku nieprzewidzianych sytuacji. Znajomość przepisów w takich sytuacjach jak odwołany lot, pozwoli na rozsądne postępowanie z jak największą korzyścią dla pasażera.

Jakie dokumenty należy przygotować w przypadku ubiegania się o odszkodowanie za odwołany lot?

W takiej sytuacji, najważniejsza zasada, to posiadanie karty pokładowej! Wraz z nią można ubiegać się o odszkodowanie nawet do trzech lat po czasie planowanego odlotu samolotu. Informacje jakie będziesz musiał podać to najczęściej miejsce wylotu, miejsce docelowe, numer rezerwacji, data podróży, nazwa linii lotniczej i oczywiście rodzaj zdarzenia, czyli czy lot został opóźniony, odwołany lub przewoźnik odmówił wejścia na pokład (najczęściej z powodu braku wolnych miejsc). Wszystkie dodatkowe dokumenty będą wymogami określonej linii lotniczej, może to być na przykład oryginał karty pokładowej.

Jak długo trzeba czekać na uzyskanie odszkodowania za odwołany lot?

Najczęściej czas oczekiwania na wypłacenie jednego odszkodowania to kilka miesięcy. Zdarza się jednak, że sprawa trafia do sądu. Wtedy to przedłuża się o procedury sądowe, z racji czego bardzo ciężko określić faktyczny czas jej trwania.

Wpis powstał na podstawie materiałów z serwisu https://wieksze-odszkodowanie.pl, oferującego pomoc w zakresie doradztwa dotyczącego odszkodowań, a także w zakresie pozyskania odpowiedniego odszkodowania w możliwie najwyższej kwocie.

Podobne Artykuły

dodał
Poprzedni Wpis Następny Wpis

Komentarze

    • henryk
    • 5 czerwca 2018
    Odpowiedz

    dobrze wiedzieć, tylko czy rzeczywiscie jest to takie proste? czy linie lotnicze nie zaslaniaja sie czym moga zeby nie wyplacic kasy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

0 udostępnień