Kawa – tego na pewno o niej nie wiesz!

Niektórzy nie wyobrażają sobie dnia bez kubka ulubionej kawy. Kawa pomaga dobrze zacząć każdy dzień, dodaje energii w pracy oraz świetnie sprawdza się podczas spotkań z przyjaciółmi.

Kochamy jej smak i cudowny aromat, który unosi się po mieszkaniu zaraz po jej zaparzeniu. Kubek pysznej kawy jest w stanie uratować nawet najgorszy dzień, dodając nam siły i chęci do działania. Miłośnicy kawy z pewnością są przekonani, że wiedzą o niej wszystko – ale czy na pewno? Dziś przygotowałam dla was kilka fajnych ciekawostek o kawie, o których większość z was pewnie nie miała pojęcia. Od teraz kawa będzie smakowała jeszcze lepiej! Jesteście ciekawi? To zaczynamy! 🙂

1. Kawę odkryto w Etiopii w 850 roku, jednak popularność zdobyła dopiero w 1100 roku.

2. Czy wiedzieliście, że kawa jest obecnie drugim towarem handlowym świata? Wyprzedza ją jedynie ropa naftowa.

3. Kawa jest najpopularniejszym napojem na świecie – ludzie na całej planecie wypijają rocznie 500 miliardów kubków kawy!

4. Największymi producentami kawy na świecie są: Brazylia, Wietnam i Kolumbia.

5. Za najdroższą kawę na świecie, czyli Kopi Luwak, zapłacimy niemal 100 zł za małą filiżankę. Zastanawiacie się pewnie, cóż ona takiego w sobie ma… otóż jej ziarna wydobywa się z odchodów zwierzęcia o nazwie łaskun, który odżywia się właśnie owocami kawowca.

6. Wiecie gdzie i kiedy otwarto pierwszą kawiarnię w Polsce? Otóż miało to miejsce w 1700 roku w portowym Gdańsku. Moda na kawiarnie przyszła do naszego kraju z Saksonii za sprawą króla Augusta II Mocnego i Augusta III.

7. Pozostając w temacie kawiarni, król Anglii Karol II Stuart w 1675 roku zdelegalizował wszystkie kawiarnie, gdyż był przekonany, że obywatele odwiedzają te miejsca, aby pozbawić go władzy. Jak widać, kawa naprawdę może zawrócić w głowie :). Jednak Anglicy nie pozostali obojętni, sprzeciwili się królowi, przez co po jedenastu dniach kawiarnie zostały ponownie otwarte.

8. Kawa świetnie wpływa na nasze zdrowie! Na wymienienie wszystkich zalet może zabraknąć mi czasu, dlatego skupię się tylko na kilku. Kawa wspomaga odchudzanie, gdyż zawarta w niej kofeina przyspiesza przemianę materii i poprawia trawienie. Ponadto, jak wykazały badania, picie kawy pozytywnie wpływa na pamięć krótkotrwałą i zdolności poznawcze oraz na nasze zdrowie psychiczne – wykazano, że kobiety, które piją 2 filiżanki kawy dziennie, były mniej narażone na rozwój depresji. Co więcej, kawa jest też dobra dla naszych zębów, gdyż ogranicza rozwój próchnicy.

Oczywiście kawowych ciekawostek jest dużo więcej! O kawie można pisać w nieskończoność :).

Do kolejnego, Jagoda 🙂

Tagi:

Podobne Artykuły

dodał
Poprzedni Wpis Następny Wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

0 udostępnień