Medycyna przyszłości – autonomiczny robot dentystyczny

medycyna przyszłości

Autonomiczny robot dentystyczny nie jest już marzeniem przyszłości. Chińscy naukowcy opracowali maszynę, która świetnie sobie radzi z zabiegami stomatologicznymi!

Czytając informacje ze świata nauki, można odnieść wrażenie, że medycyna przyszłości jest nam już coraz bliższa. Naukowcy cały czas pracują nad nowymi, rewolucyjnymi rozwiązaniami, których zadaniem jest ułatwienie życia zarówno lekarzom, jak i pacjentom. Chińscy naukowcy po raz kolejny udowodnili, że nie ma rzeczy niemożliwych! Autonomiczny robot dentystyczny to ich dzieło. Maszyna ma już za sobą pierwszy udany zabieg dentystyczny.

Autonomiczny robot dentystyczny – egzamin zdany na piątkę!
Jak podaje South China Morning Post, zabieg dentystyczny przeprowadzony jedynie przez autonomicznego robota zakończył się sukcesem. Ta sytuacja miała miejsce w Xian, w prowincji Shaanxi. Pacjentką robota była odważna wolontariuszka, która dobrowolnie zdała się na łaskę maszyny. Zabieg trwał godzinę i polegał na osadzeniu dwóch implantów w jamie ustnej. Warto dodać, że autonomiczny robot dentystyczny działał z precyzją rzędu 0,2–0,3 mm – taka dokładność pozwala zredukować błędy lekarskie do minimum. To prawdziwa medycyna przyszłości!

robot dentystyczny

Działanie robota od kuchni
Przed zabiegiem lekarze przekazali maszynie wszystkie niezbędne dane na temat pacjentki – autonomiczny robot dentystyczny otrzymał bardzo dokładną mapę jej uzębienia i czaszki. Dzięki tym danym maszyna mogła działać z dużą dokładnością, generując odpowiednie ruchy. Natomiast potrzebne implanty zostały wydrukowane w technologii 3D.

Dentyści nie są już potrzebni?
Nie do końca. Autonomiczny robot dentystyczny od początku do końca samodzielnie wykonał zabieg, jednak to lekarze go przygotowali, podając informację o pacjentce. Ponadto przez cały czas nadzorowali pracę maszyny – gdyby coś poszło nie tak, byli gotowi interweniować. Dentyści przygotowali też dzielną pacjentkę – ustawili ją w odpowiedniej pozycji oraz zdezynfekowali wszystkie elementy. Podczas zabiegu lekarze tylko raz pomogli robotowi, wymieniając wiertło, jednak niedługo i ta czynność ma zostać zautomatyzowana.

autonomiczny robot dentystyczny

Autonomiczny robot dentystyczny – medycyna przyszłości
Czy autonomiczne roboty dentystyczne zastąpią prawdziwych lekarzy z krwi i kości? Możliwe, że tak. Jednak obecnie są one tworzone, ponieważ dentystów brakuje. Zgodnie z najnowszymi danymi w Chinach jest ogromne zapotrzebowanie na stomatologów. Nic dziwnego, skoro ponad 400 milionów osób potrzebuje wymiany zębów! Roboty mają przyczynić się do poprawy tej sytuacji. Możliwe, że dzięki nim będzie można uniknąć długiego oczekiwania na wizytę. Ponadto, jeśli takich robotów będzie więcej, cena za zabieg dentystyczny może się znacząco obniżyć.

Nie ulega wątpliwości, że autonomiczny robot dentystyczny to przyszłość stomatologii. Nie od dzisiaj wiadomo, że człowiek, mimo największych starań, nie jest nieomylny – w przeciwieństwie do maszyny. Pierwszy udany zabieg dentystyczny wykonany przez robota to ogromny sukces chińskich naukowców. Strach pomyśleć, do czego jeszcze są zdolni :).

Do kolejnego, Jagoda 🙂

Tagi:

Podobne Artykuły

dodał
Poprzedni Wpis Następny Wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

0 udostępnień