Polskie super foods – cudze chwalicie, swego nie znacie!

Wszyscy usilnie próbują nam wmówić, że nie ma nic lepszego od jagód goi czy nasion chia. A ludzie, podążając za modą, wydają duże pieniądze, kupując wszystko, co egzotyczne. A przecież my również mamy swoje super foods! Prawdopodobnie większość z nich każdy posiada w swojej kuchni. Jesteście ciekawi, o jakich produktach mowa? Zapraszam do lektury!

Super foods – co to takiego?

Super żywność, to produkty, które wyróżniają się bardzo wysoką wartością odżywczą, bijąc na głowę inne artykuły. Warto wiedzieć, które produkty zaliczają się do tej grupy, ponieważ nawet mała ich ilość jest w stanie dostarczyć nam wielu cennych substancji odżywczych. Trzeba w końcu obalić mit, że super foods to jedynie droga i trudno dostępna egzotyczna żywność – nic bardziej mylnego! My także mamy wiele rodzimych produktów, które z powodzeniem mogą równać się z tymi zagranicznymi – a w dodatku są tanie i na wyciągnięcie naszej ręki!

Polskie super foods

Naszym zamiennikiem nasion chia jest siemię lniane, które stanowi źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych. Ponadto zawiera dużo błonnika, lignanów (dzięki czemu pozytywnie wpływa na jelita, serce i pomaga w stanach zapalnych) i wapnia. Natomiast konkurentką jagód goi może być żurawina, czyli owoc bogaty w przeciwutleniacze, karoten, witaminę C i flawonoidy, a ponadto mający właściwości przeciwbakteryjne, dlatego pomaga w walce z wieloma chorobami (np. układu pokarmowego czy moczowego). Popularną ostatnio quinoę śmiało może zastąpić kasza jaglana, która jest bogata w witaminy z grupy B, beta-karoten, fosfor, potas, żelazo i lecytynę. Ponadto zawiera sporą dawkę krzemu, który jest konieczny w utrzymaniu zdrowych włosów, skóry i paznokci. Do polskich super foods można zaliczyć również natkę pietruszki i jarmuż. Ta pierwsza jest doskonałym źródłem witaminy C (już jedna łyżka natki równa się dziennemu zapotrzebowaniu na tę witaminę!). Natomiast jarmuż jest skarbnicą wielu minerałów i witamin (C, A, K, E, B).  Nie zapominajcie również o miodzie, który dzięki minerałom, probiotykom i antyoksydantom ma działanie antybakteryjne i przeciwwirusowe, i orzechach włoskich, mających najwięcej wartości odżywczych ze wszystkich orzechów!

Postaw na to, co nasze

Warto wybierać rodzime produkty. Nie dość, że wcale nie są gorsze od tych egzotycznych, to dodatkowo można je dostać za znacznie niższą cenę. Ponadto dokładnie wiemy skąd pochodzą – wiele z nich rośnie na naszych ogródkach 🙂

Nie chwalcie cudzego, poznajcie swoje!

Do kolejnego, Jagoda 🙂

Tagi:

Podobne Artykuły

dodał
Poprzedni Wpis Następny Wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

0 udostępnień