Popularne prezenty na Dzień Kobiet i inne tradycje tego święta

Prezenty na Dzień Kobiet

8 marca panowie dają paniom prezenty na Dzień Kobiet, zapraszają je na kolacje czy do kina. Święto jest popularne i bardzo lubiane – nie tylko wśród pań. Ciekawa jest już geneza tego wydarzenia – warto ją poznać.

Najpopularniejsze święto płci pięknej, czyli Dzień Kobiet! Na całym świecie oddaje się wtedy paniom szacunek za ich zewnętrzne i wewnętrzne piękno, mądrość, oddanie i pracę. W tym dniu każda z pań powinna poczuć się wyjątkowo, więc podpowiadamy panom, jakie prezenty na Dzień Kobiet wywołają największy uśmiech u waszych wybranek.

Dlaczego 8 marca panie mają swoje święto?

Za pierwowzór Dnia Kobiet uznaje się Matronalia, obchodzone na początku marca w Starożytnym Rzymie. Podczas tego święta czczono kult płodności i macierzyństwa. Wówczas mężczyźni obdarowywali swoje ukochane upominkami (a więc wtedy można przyjąć, że pojawiły się pierwsze prezenty na Dzień Kobiet, chociaż święto takiej nazwy nie miało).

Międzynarodowy Dzień Kobiet po raz pierwszy był obchodzony dopiero 28 lutego 1909 roku w Stanach Zjednoczonych. Został ustanowiony przez Socjalistyczną Partię Ameryki po protestach kobiet domagających się równego traktowania oraz poprawy warunków pracy. W 1910 roku Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze oficjalnie ustanowiła obchodzony na całym świecie Dzień Kobiet, który miał służyć szerzeniu idei praw kobiet. W Polsce święto stało się popularne w czasach PRL-u, było ono obowiązkowo obchodzone w szkołach oraz zakładach pracy. Dzień Kobiet był okazją do nagłośnienia rozmaitych akcji propagandowych prowadzonych przez rząd. Kultowe upominki na Dzień Kobiet w latach 70. to przede wszystkim bukiety goździków i tulipanów oraz… słynne rajstopy!

Prezent na Dzień Kobiet

Jak celebruje się Dzień Kobiet w Polsce i na świecie?

Obecnie święto pań obchodzone jest w ponad 50 państwach. W Polsce 8 marca zazwyczaj daje się wówczas prezenty na Dzień Kobiet w postaci kwiatów, perfum, biżuterii lub słodyczy. Co ciekawe wówczas działaczki feministyczne organizują demonstracje i happeningi na rzecz równego traktowania kobiet. W wielu miastach naszego kraju panie mogą także wykonać bezpłatne badania cytologiczne i mammograficzne. Szczególnie w ostatnich latach zachęca się, by kobiety z nich korzystały podczas swojego święta.

Na świecie święto płci pięknej najhuczniej celebrowane jest w Armenii. Obchodzi się tam nie jeden dzień, a cały Miesiąc Kobiet, który trwa od 8 marca do 7 kwietnia, kiedy przypada Dzień Piękna i Macierzyństwa. We Włoszech święto pań poprzedzają wywieszane wiele dni wcześniej okolicznościowe plakaty, a kobiety oprócz prezentów od mężczyzn obdarowują też siebie nawzajem, wyrażając w ten sposób szacunek jakim się darzą. Popularny upominek na Dzień Kobiet w tym kraju to gałązki akacji srebrzystej.

W Rosji, na Ukrainie i Białorusi 8 marca jest dniem wolnym od pracy, dodatkowo w Białorusi kobiety z okazji święta otrzymują w pracy premię. W Wietnamie płeć piękna ma swój dzień nie tylko 8 marca, ale także 20 października, a wśród prezentów królują goździki. W Rumunii i Portugalii kobiety świętują we własnym gronie, organizując tzw. babskie wieczory, na które mężczyźni nie mają wstępu. Z kolei w Chinach panie mają wtedy skrócony czas pracy oraz mogą liczyć na specjalne zniżki w galeriach handlowych. W Tunezji święto płci pięknej przypada zaś na 13 sierpnia. W Wielkiej Brytanii natomiast ważniejsze od prezentów na Dzień Kobiet są wykłady i wystawy opowiadające o wybitnych kobietach.

Co ciekawe – np. w Izraelu panie świętują dopiero od niedawna. Święto kobiet przyszło do tego państwa wraz z falą imigrantów z krajów byłego ZSRR po jego rozpadzie. Oprócz kwiatów i prezentów niektóre salony kosmetyczne w Izraelu oferują wówczas kobietom bezpłatne zabiegi upiększające. Niestety nie wszędzie Dzień Kobiet jest celebrowany. W Iranie obchody święta są zabronione, w 2007 roku kobiece organizacje próbowały przeprowadzić 8 marca zgromadzenie, jednak ich plany zostały udaremnione przez irańską policję, a wiele kobiet zostało aresztowanych.

Prezent na Dzień Kobiet

Ciekawe fakty o święcie pań

Warto pamiętać, że chociaż święto płci pięknej ma radosny charakter, a nieodłącznym elementem są prezenty na Dzień Kobiet, to jego podstawową ideą jest podkreślenie praw kobiet oraz upamiętnienie strajku nowojorskiego z 1909 roku.

Ciekawostką jest niewątpliwie fakt, iż zanim w kalendarzu pojawił się Dzień Kobiet, w Polsce, na 8 marca przypadało wspomnienie błogosławionego Wincentego Kadłubka!

Także upominki na dzień kobiet na przestrzeni lat przeszły wielką rewolucję! W PRL-u stawiano na praktyczne podarunki, takie jak rajstopy, ręczniki, mydła, kawa i herbata, których zazwyczaj brakowało na rynku, natomiast obecnie wybór prezentów jest ogromny.

Prezenty na Dzień Kobiet – od lat dominują kwiaty

Najpopularniejszy prezent z okazji Dnia Kobiet to kwiaty. W 2019 roku w Polsce najczęściej wybieranymi gatunkami do wiązanek były róże, lilie, tulipany, goździki i storczyki. Kwiaty na Dzień Kobiet mają wiele znaczeń. Bukiet czerwonych róż zadedykujemy ukochanej żonie, dziewczynie, mamie czy siostrze. Gatunek i kolor mają znaczenie oraz symbolizują różne rzeczy. Lepiej unikać żółtych bukietów, ponieważ wyrażają negatywne uczucia. Czerwone kwiaty oznaczają miłość i pożądanie, białe – szacunek, różowe symbolizują przyjaźń, niebieskie – wierność.

Alternatywą dla kwiatów ciętych będą rośliny doniczkowe lub zyskujące w ostatnich latach popularność kwiaty w pudełkach, które cieszą się dłuższą trwałością. Chcąc sprawić kobiecie przyjemność w ramach prezentu możemy również zaprosić ją na kolację, do teatru lub podarować voucher na zabieg spa. Upominki na dzień kobiet, które są mile widziane to także czekoladki, pralinki, perfumy, biżuteria czy książki. Oryginalnym podarunkiem będzie prezent personalizowany, na przykład biżuteria z grawerem lub książka ze specjalną dedykacją. Taki prezent z pewnością sprawi, że kobieta poczuje się bardzo wyjątkowo.

Podobne Artykuły

dodał
Poprzedni Wpis Następny Wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

0 udostępnień