Poznaj swój typ!

Ostatnio, ubierając się na spotkanie w sprawie pracy miałam problem z ułożeniem włosów. Wiem – zdarza się to każdej z nas i przychodzą takie dni, w których wszystko jest na opak, a włosy, z którymi nigdy nie było problemu, nagle żyją swoim życiem i trudno je okiełznać. Niestety, to był właśnie jeden z takich dni. Wtedy zaczęłam się zastanawiać, czy domowymi sposobami mogę sprawić, że będą w lepszym stanie, czy jednak w końcu przekonam się do wizyty u fryzjera i zmienię swój wygląd.

Poznaj swoje włosy

Przyczyn problemów z włosami może być wiele. Dlatego najpierw warto dokładnie przyjrzeć się swoim włosom i spróbować samemu dostrzec problem. Tak, jak dbamy o swoją skórę dobierając jej idealne kremy (czy to do cery normalnej, tłustej, suchej, mieszanej, wrażliwej, trądzikowej, czy naczyniowej), tak samo powinnyśmy dobierać odpowiednie kosmetyki przeznaczone dla naszego rodzaju włosów.

 

Typy włosów

Nie wiem jak Wy, ale ja przez długi czas żyłam w błędzie myśląc, że włosy są albo suche, albo normalne, albo przetłuszczające się. Jednak to nie jedyny wyznacznik, który określa nam rodzaj włosa. To, jaki mamy typ zależy od trzech czynników. Są nimi: porowatość (czyli określenie w jakim stopniu nasze włosy wchłaniają wodę), elastyczność (czyli ich wytrzymałość – stwierdzenie w jakim stopniu ulegają łamaniu) oraz grubość. Możemy podzielić włosy również ze względu na ich gęstość: mogą być cienkie, średnie i gęste.

Moje obserwacje

Moje włosy, mimo tego, iż ich nie używam suszarki, prostownicy, ani lokówki, mają zniszczone, połamane o rozdwojone końcówki. Co więcej, mają skłonność do elektryzowania się – bez względu na porę roku. Niewątpliwą zaletą jest to, że szybko schną! Są podatne na stylizacje, jednak bez dodatkowego utrwalenia fryzura nie wytrzyma długo.

Jak dbać o włosy

Oczywiście dobór odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji i stylizacji zależy od tego jaki mamy typ włosa. Warto zwracać uwagę na skład takich produktów – im bardziej naturalne, tym lepsze dla naszych włosów. Tak samo jest w kwestii stylizacji – im mniej zabiegów wykonywanych dodatkowymi narzędziami i kosmetykami, tym lepiej. Naturalne odżywianie na pewno nie zaszkodzi, jednak jeśli możesz, zrezygnuj z suszarek, prostownic i lokówek.

Mycie włosów

Pamiętajmy o tym, aby myć włosy letnią wodą i unikać gorącej. Dlaczego? Ponieważ po gorącej wodzie włosy stracą swój blask i robią się matowe, co więcej otwierają się łuski włosa, co skutkuje utratą połysku. Ponadto, mycie włosów gorącą wodą nie będzie zbyt komfortowe. To właśnie zimna woda domyka łuski włosów, sprawiając, że nabierają blasku.

Czesanie

Co więcej – włosy nie lubią być szarpane. Dzieje się tak, gdy używamy zbyt gęstych szczotek, czy grzebieni. Wtedy włosy szybko się łamią i niszczą. Dlatego warto wybierać te z grubymi i szeroko rozstawionymi ząbkami. Warto również zwracać uwagę na kierunek czesania włosów – rób to zawsze w stronę, w którą rosną, unikaj czesania pod włos!

Do kolejnego, Ania 🙂

Tagi:

Podobne Artykuły

dodał
Poprzedni Wpis Następny Wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

0 udostępnień