Soczewki kontaktowe – wizyta u optometrysty i dobór soczewek

soczewki kontakowe

Soczewki kontaktowe mogą znacznie ułatwić życie, jednak nie wszyscy czują się w nich komfortowo. Czy warto zdecydować się na soczewki? Jak dobrać pierwsze soczewki? Czy ich zakładanie i ściąganie musi być katorgą? Zapraszam do lektury!

Soczewki kontaktowe to moim zdaniem jeden z najlepszych wynalazków ludzkości. To świetne rozwiązanie dla tych, którzy nie czują się dobrze w okularach korekcyjnych (lub gdy ich noszenie jest uciążliwe, np. podczas uprawiania sportu). Jednak dobór pierwszych soczewek to wcale nie jest taka prosta sprawa, dlatego warto skorzystać z pomocy specjalisty.

Pierwsze soczewki kontaktowe – poradź się specjalisty
Przed zakupem pierwszych soczewek warto wybrać się do optometrysty, który specjalizuje się w dobieraniu okularów lub soczewek kontaktowych. Na pierwszej wizycie specjalista powinien dokładnie zbadać wasz wzrok, zdiagnozować problem, a dopiero później dobrać odpowiednie soczewki. Tylko wtedy możecie mieć pewność, że soczewki zostały dobrane profesjonalnie, a nie przypadkowo.

Po dobraniu soczewek optometrysta uczy, jak należy je poprawnie zakładać i ściągać, więc nie musicie się martwić, że zostaniecie rzuceni na głęboką wodę bez żadnej pomocy. Ponadto pokazuje, jak je pielęgnować i czego unikać podczas ich noszenia.

dobór soczewek

Rodzaje soczewek kontaktowych
W ofercie są trzy rodzaje soczewek – dzienne, dwutygodniowe i miesięczne. Soczewki dzienne są jednorazowe, to znaczy, że trzeba je wyrzucić już po jednym użyciu (nie ważne, ile czasu były noszone). To rozwiązanie jest najdroższe, ale najzdrowsze dla naszych oczu. Natomiast w przypadku soczewek dwutygodniowych i miesięcznych ich termin ważności upływa właśnie po tym czasie (czyli po dwóch tygodniach lub po miesiącu od otwarcia).

W doborze odpowiednich soczewek pomoże ci optometrysta, który po przebadaniu wzroku i krótkiej rozmowie wybierze idealne rozwiązanie.

Pielęgnacja soczewek kontaktowych
Pamiętajcie, że soczewki są bardzo delikatne, ponadto nosimy je na naszych oczach, dlatego ich odpowiednia pielęgnacja jest bardzo ważna. Soczewki należy przechowywać w specjalnym pudełku, które dostajemy wraz z płynem, w jakim soczewki powinny być zanurzone, jeśli nie są na naszych oczach. Po ściągnięciu soczewek trzeba je delikatnie przemyć wyżej wspomnianym płynem, a następnie włożyć do pudełka i zalać tym płynem. Po założeniu soczewek następnego dnia stary płyn należy wylać i dokładnie wytrzeć pudełko – najlepiej do sucha. Po każdym włożeniu soczewek do pudełka trzeba je zalać świeżym płynem.

Soczewki kontaktowe są dla wszystkich?
Nie każdy czuje się komfortowo w soczewkach kontaktowych, dlatego tak ważna jest porada specjalisty, który dokładnie zbada nasze oczy pod kątem odpowiedniego nawilżenia, wady wzroku i innych potencjalnych chorób. Jeśli pojawią się jakieś przeciwwskazania do noszenia soczewek, na pewno się o tym dowiesz.

A wy nosicie soczewki kontaktowe? Jest wam w nich wygodnie? Koniecznie dajcie znać!

Tagi:

Podobne Artykuły

dodał
Poprzedni Wpis Następny Wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

0 udostępnień