Świat w 2050 roku – czyli co nas czeka w przyszłości?

przyszłość

Świat w 2050 roku – jaka będzie nasza przyszłość? Eksperci już od dawna się nad tym zastanawiają i można powiedzieć, że doszli do jednoznacznych wniosków.

Rok 2050 to okrągła data, dlatego eksperci uznali ją za punkt odniesienia, zastanawiając się, w jakim świecie będziemy żyli za 33 lata. Czy mamy się czego obawiać? Wygląda na to, że naukowcy z międzynarodowych agencji badawczych przewidzieli, co nas czeka. Zatem jakie będą najistotniejsze zmiany?

Przyszłość ludzi
Z ustaleń wynika, że w 2050 roku populacja ludzi znacznie się zwiększy. Obecnie żyje na świecie 7 mld ludzi, zaś za 33 lata ta liczba może wzrosnąć nawet do 9,7 mld. To niestety będzie skutkowało niedoborem żywności i potrzebnych surowców. Ponadto średnia długość życia się wydłuży, dlatego ludzie starsi będą stanowili coraz większy odsetek populacji – nasze społeczeństwo znacznie się postarzeje. Z szacunków wynika, że w 2050 roku jedna na sześć osób będzie miała powyżej 65 lat.

przyszłość ludzi

Przyszłość techniki
Urlich Eber (autor książki Życie w 2015 r.: Jak dziś kreujemy przyszłość?) twierdzi, że obecnie jesteśmy tylko na półmetku ery superszybkich komputerów. W ciągu ostatnich 25 lat procesory stały się 1000 razy szybsze, a do 2050 roku ich szybkość ma wzrosnąć o drugie tyle. Ponadto za 33 lata komputery będą znacznie tańsze – tak tanie, że każdy będzie mógł sobie na nie pozwolić. Aby zobrazować wam tę różnicę w cenie, podam przykład. Jeśli dzisiaj laptop kosztuje 2 000 zł, to za 33 lata ten sam model będzie kosztował 2 zł.

Przyszłość energii
Technologia przetwarzania promieni słonecznych na energię staję się coraz bardziej powszechna i coraz tańsza, dlatego w 2050 roku słońce będzie naszym głównym źródłem energii. Nie ulega wątpliwości, że skorzysta na tym także środowisko, gdyż do atmosfery będzie się dostawało o 6 mld ton mniej dwutlenku węgla rocznie niż dzisiaj. Ta wiadomość bardzo mnie cieszy.

technologia

Przyszłość jedzenia
Obecnie wyrzucamy mnóstwo jedzenia i marnujemy dużo wody, ponieważ niczego nam nie brakuje, jednak w przyszłości to może się zmienić. Zmiany klimatyczne, powodzie i susze mogą stać się przyczyną wielu poważnych problemów. Jak twierdzi Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa, aby wykarmić w 2050 roku ok. 9 mld ludzi, to produkcja żywności musi wzrosnąć o 60% w stosunku do tego, co jesteśmy w stanie wyprodukować dzisiaj. To może jednak okazać się problematyczne, ponieważ w ciągu ostatnich 20 lat produkcja żywności wzrosła tylko o 1%. Ratunkiem dla nas jest technologia, która może wspomóc rolnictwo.

A co waszym zdaniem zmieni się za 33 lata?

Do kolejnego, Jagoda 🙂

Tagi:

Podobne Artykuły

dodał
Poprzedni Wpis Następny Wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

0 udostępnień