Zalety mieszkań w wielkiej płycie oraz wady życia w domach z betonu

mieszkanie w wielkiej plycie

Zastanawiając się nad zakupem mieszkania w bloku, warto wcześniej poznać wady i zalety mieszkania w wielkiej płycie. Czy warto kupić mieszkanie w wielkiej płycie? Jakie są korzyści, a jakie niedogodności mieszkań z prefabrykowanych elementów?

Mieszkania w wielkiej płycie nadal nie tracą na popularności. Wiele osób szukając dla siebie nowego lokalu rozważa ich zakup. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto poznać wady i zalety mieszkań w wielkiej płycie.

Mieszkania budowane w technologii wielkiej płyty, to znak rozpoznawczy epoki PRL-u. Kiedy w Polsce blokowiska rosły jak grzyby po deszczu, na zachodzie zaczęto odchodzić od tego typu zabudowań. Wysokie koszty transportu i produkcji, a także jak z początku przewidywano ograniczona żywotność budynków (50-60 lat) sprawił, że zrezygnowano z technologii wykorzystującej prefabrykowane płyty.

Zalety mieszkań w wielkiej płycie

Cena – mieszkania w blokach powstałych w epoce PRL-u są znacznie tańsze od nowych mieszkań na rynku nieruchomości, co niewątpliwie można potraktować, jako zalety mieszkań w wielkiej płycie. Jednak zawsze pod uwagę trzeba jeszcze brać ewentualne koszty remontu. Czy nadal warto dokonać zakupu?
Infrastruktura – to druga ważna pozycja na liście „zalety mieszkań w wielkiej płycie”. Kupując mieszkanie w „wielkich sypialniach” danego miasta mamy pewność, że wszystkie ważne punkty i usługi będą na miejscu. Nie trzeba się martwić o przychodnię, żłobki, przedszkola, szkoły, sklepy czy urząd pocztowy.
Komunikacja – dogodny transport również traktuje się, jako zalety mieszkania w wielkiej płycie. Osiedla z pełną infrastrukturą są doskonale skomunikowane. Bez problemu będzie można dojechać do pracy i do każdego innego zakątka miasta. Dodatkowo na ogół do dyspozycji mieszkańców są różne środki transportu – tramwaj, autobus, a czasami nawet pociąg.
Tereny zielone – w pobliżu dużych i starych bloków nie brakuje zieleni. Nowo powstałe osiedla nie mogą się nią poszczycić, co przemawia na korzyść blokowisk.
Po remoncie – większość bloków z wielkiej płyty jest już obecnie po gruntownym remoncie. Budynki zostały ocieplone, odmalowane, a okna i winda wymienione.
Piwnica – do zalet mieszkania w wielkiej płycie można zaliczyć jeszcze obecność tego niewielkiego pomieszczenia przynależnego. Może nie jest to ciemnie i chłodne miejsce, gdzie można przechowywać zapasy na zimę, ale zawsze jest to dodatkowa powierzchnia na przechowywanie rzeczy, na które nie ma miejsca w mieszkaniu. W nowych budynkach mieszkalnych nie buduje się już piwnic, tylko garaże podziemne.

tereny zielone

Wady mieszkań w wielkiej płycie

Układ mieszkań – największe wady mieszkań w wielkiej płycie to na pewno układ i małe pokoje, które w obecnie panujących standardach są zupełnie niefunkcjonalne. Pokoi, nawet jeśli jest kilka, to są one za małe. Na ogół wszystkie ściany są ścianami nośnymi i nie ma możliwości jakichkolwiek połączeń pomieszczeń.
Akustyka – również zalicza się na poczet listy „wady mieszkań w wielkiej płycie”. Ściany są cienkie, przez co wszystko słychać. Wiadomo, kiedy sąsiad korzysta z łazienki, kiedy ogląda mecz, a nawet, co gotuje na obiad – ze względu na złą wentylacje.
Mały balkon lub jego brak – często w blokach nie ma w ogóle balkonu, jest mały lub występuje w formie loggii. Nowe budynki mieszkalne posiadają balkony, tarasy lub ogródki.
Mały parking – większość zgodnie stwierdzi, że największe wady mieszkań w wielkiej płycie dotyczą również zbyt małego parkingu. Liczba miejsc postojowych jest niewystarczająca na obecnie panujące standardy. Kiedy powstawały olbrzymie blokowiska, mało kto posiadał samochód. Obecnie to się drastycznie zmieniło.

Czy warto kupić mieszkanie w wielkiej płycie?

Czy warto kupić mieszkanie w wielkiej płycie? Czy na to pytanie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi? Wszystko zależy od własnych preferencji, wymagań i dysponowanego budżetu. Na pewno mieszkania w wielkiej płycie warto wziąć pod uwagę podczas szukania lokum dla siebie. Każdy ma inne potrzeby, dla każdego coś innego się liczy. Na pewno nie należy skreślać wielkiej płyty już na samym początku poszukiwań. Warto poznać wady i zalety mieszkań w wielkiej płycie i samemu podjąć decyzję, czy warto kupić taką nieruchomość.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o dobrych i złych aspektach mieszkań w wielkiej płycie, zapoznaj się z artykułem w serwisie Homescanner https://www.homescanner.pl/wiedza/wady-i-zalety-mieszkan-w-wielkiej-plycie, który porusza tę kwestię.

Podobne Artykuły

dodał
Poprzedni Wpis Następny Wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

0 udostępnień