Nadpotliwość – jak sobie z nią radzić?

pot

Nadpotliwość to dość powszechny problem w okresie letnim. To bardzo krępujące schorzenie, które dotyka wielu osób, dlatego warto wiedzieć, jak sobie z tym skutecznie radzić.

Nadpotliwość jest bardzo uciążliwa, jednak wydzielanie potu to proces fizjologiczny, który jest konieczny dla utrzymania dobrego zdrowia, ponieważ pocenie chroni nas przed przegrzaniem. Potliwość to indywidualna sprawa, gdyż jedni pocą się nawet w zimie, a drudzy nie mają z tym problemu nawet w bardzo upalne dni. Wynika to z tego, że ludzie różnią się między sobą nie tylko ilością gruczołów potowych, ale także ich aktywnością.

Nadpotliwość – jakie są jej przyczyny?
Na początku warto zaznaczyć, że pocenie się podczas upałów, intensywnego wysiłku fizycznego czy wysokiej gorączki to normalna reakcja organizmu, który wydzielając pot, próbuje ochłodzić organizm. Ponadto ciało często wilgotnieje wskutek zmian hormonalnych, silnych emocji czy podczas jedzenia pikantnych potraw.

Problem zaczyna się wtedy, gdy wydzielany pot nie chroni naszego ciała przed przegrzaniem, a jego ilość jest niewspółmierna do przyczyny. Gdy się boimy lub stresujemy, zazwyczaj pocą nam się dłonie, pachy i twarz, jednak niektórzy ludzie pocą się obficie nawet pod wpływem słabych bodźców emocjonalnych, niewielkiego wzrostu temperatury powietrza czy podczas lekkiego wysiłku fizycznego. To oznacza, że mają nadaktywne gruczoły potowe – to jest właśnie nadpotliwość.

nadpotliwość

Nadpotliwość – jak skutecznie z nią walczyć?
Dla osób, które męczy nadmierne pocenie, mydło, woda czy zwykły antyperspirant nie wystarczą. W takich przypadkach trzeba sięgnąć po silniejszy antyperspirant z chlorkiem glinu, który jest dostępny w aptekach. Jego działanie jest przede wszystkim długotrwałe – już jedna aplikacja może zahamować pocenie nawet na 5 dni. Trzeba jednak pamiętać, aby aplikować go na noc (wtedy gruczoły potowe są mniej aktywne), na dokładnie wyczyszczoną i suchą skórę – na początku codziennie, a gdy pocenie nieco ustanie, wtedy co ok. 2 dni.

Oprócz tego nadpotliwość pomoże zwalczyć:
– zasypka i kwas borny (przy nadmiernej potliwości stóp);
– kąpiel z dodatkiem naparu z szałwii, kory wierzby i kwiatów rumianku;
– picie naparu z szałwii i zażywanie ziołowych kapsułek.

Gdy powyższe metody nie pomagają…
Wtedy może okazać się, że cierpimy na tzw. potliwość idiopatyczną, która wynika z nadmiernej aktywności gruczołów potowych. Jej leczeniem zajmują się dermatolodzy. Niekiedy nadmierne pocenie jest uwarunkowane genetycznie. W takim przypadku leczenie opiera się na zablokowaniu impulsów nerwowych, które uaktywniają gruczoły potowe, lub na całkowitym usunięciu tych gruczołów za pomocą zabiegów.

Nadpotliwość to uciążliwy i krępujący problem, dlatego warto postarać się ją zwalczyć! Wypróbuj podane przeze mnie sposoby, a jak nie pomogą – udaj się do dermatologa.

Tagi:

Podobne Artykuły

dodał
Poprzedni Wpis Następny Wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

0 udostępnień