Jak skutecznie ochłodzić mieszkanie w upalne dni?

upal

Chłodne mieszkanie podczas letnich, gorących dni to raj na ziemi! W czasie upałów dobrze jest móc się schronić przed promieniami słonecznymi, a jeszcze lepiej, gdy owym schronieniem jest nasz dom.

W zimie wszyscy z utęsknieniem wyczekujemy lata – brakuje nam słońca, ciepłych dni i wakacyjnej atmosfery. Jednak gdy już się doczekamy, wszyscy jak jeden mąż zaczynają narzekać – „Za gorąco!”, „Za duszno…”, „Nie wytrzymam dłużej!”. A przecież tak długo czekaliśmy na to lato. Dlatego, aby móc prawdziwie cieszyć się słońcem, warto wiedzieć, w jaki sposób skutecznie ochłodzić swoje mieszkanie – chwila wytchnienia dobrze nam zrobi. Moje sposoby na ochłodę są bardzo proste i tanie! Zapraszam do dalszej lektury.

Zasłoń okna
Postaraj się, aby w mieszkaniu było jak najwięcej cienia. Zasłoń okna zasłonami lub roletami – wtedy promienie słoneczne nie będą dogrzewać wnętrza. Warto wiedzieć, że niektóre rolety mają dodatkową warstwę srebrnej folii, która sprawia, że promienie słoneczne odbijają się od niej.

zaslony

Okna otwieraj tylko w nocy
Podczas dnia, gdy temperatura na zewnątrz jest wyższa niż w mieszkaniu, nie otwieraj okien. Może ci się wydawać, że w ten sposób wietrzysz mieszkanie, jednak tak naprawdę sprawiasz, że jest w nim jeszcze duszniej. Otwórz okna dopiero wieczorem, gdy robi się już chłodniej, i pozostaw je otwarte na całą noc. W ten sposób skutecznie obniżysz temperaturę w swoim domu.

Niezastąpiony wiatrak
Wiatrak można znaleźć chyba w każdym domu. Jest nieoceniony! Nie schładza powietrza, jednak wprawia je w ruch, przez co cały czas czujemy lekki, chłodny wietrzyk. Oczywiście można zainwestować w profesjonalny klimatyzator, jednak wiąże się to z niemałym wydatkiem. Dlatego jeśli nie możesz pozwolić sobie na taki krok, koniecznie zaopatrz się w wiatrak!

Nawilżaj powietrze
Podczas upalnych dni powietrze w naszym mieszkaniu jest suche i gorące, przez co znacznie trudniej nam oddychać. Dlatego zadbaj o jego odpowiednie nawilżenie. Dzięki temu poczujesz się lepiej, a temperatura w domu obniży się o kilka stopni.

mokre pranie

Sposoby na nawilżenie powietrza:
1. Na parapecie, koło otwartego okna, postaw duże naczynie wypełnione wodą (do wody możesz dodać ulubiony olejek eteryczny – ja polecam coś orzeźwiającego, np. olejek eukaliptusowy). Woda pod wpływem ciepłego powietrza zacznie parować, co skutecznie nawilży powietrze w mieszkaniu.
2. Na kaloryferach rozłóż mokre prześcieradła i ręczniki zamoczone w zimnej wodzie. To również przyczyni się do ochłodzenia mieszkania i nawilżenia powietrza. Świetnie sprawdzi się także suszarka z mokrym praniem :).
3. Możesz też zainwestować w profesjonalny nawilżacz powietrza, jednak musisz na to przeznaczyć ok. 200–300 zł.

A jakie są wasze sposoby na ochłodzenie mieszkania? Koniecznie dajcie znać! 🙂

Do kolejnego, Jagoda 🙂

Tagi:

Podobne Artykuły

dodał
Poprzedni Wpis Następny Wpis

Komentarze

  • irenka
  • 15 sierpnia 2017
  Odpowiedz

  U nas pomógł montaż markiz pionowych po zewnętrznej stronie okien. Kiedy robi się ciepło opuszczamy markizy, kiedy zima lub chłodniej podnosimy i jest super. Dzięki temu nie myślimy już o klimatyzacji.

   • Jagoda
   • 15 sierpnia 2017
   Odpowiedz

   To fajne i tanie rozwiązanie! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

0 udostępnień