Zaplanuj swoje wakacje!

Nadchodzi wiosna, a większość z nas wraz z pierwszymi promieniami słońca zaczyna myśleć o lecie. Która z nas nie marzy o wylegiwaniu się na plaży, wolnych weekendach, wspólnych wypadach za miasto, ogniskach, czy wieczornych grach zespołowych, a także… letnich urlopach?

Wakacyjne wyjazdy

A skoro mowa o urlopach. Myślałyście już o swoich wymarzonych wakacjach? Gdzie w tym roku się wybierzecie? Tradycyjnie – polskie morze, góry, czy jeziora? Czy jednak postawicie na wyjazdy zagraniczne? Ja jeszcze nie wybrałam. Oczywiście, od dłuższego czasu marzą mi się zagraniczne wojaże – takie, podczas których pozwiedzam, poznam obcą kulturę i kuchnię, ale również poleżę na plaży. A o takie, w przystępnej cenie trudno (chyba, że jesteśmy zdecydowani i znajdziemy dobrą okazję sporo wcześniej).

Wyspy

Ostatnio bardzo modne stały się wyspy. Oprócz tego, że są piękne, możemy podziwiać malownicze pejzaże, odpoczywać na plażach, podziwiać wschody i zachody słońca – często mają również długą i ciekawą historię, której efekty możemy podziwiać, zwiedzać i poznawać. Zabytki takich wysp często są równie zapierające dech w piersiach, jak w innych, historycznych miastach. Dzięki takiemu połączeniu możemy zarówno zwiedzać, poznać historię danego miejsca, a także odpocząć, poleniuchować i poczuć się jak gwiazdy na wakacjach, podziwiające zachód słońca na leżaku, popijając kolorowego drinka z parasolką.

A może Malta?

Malta, to piękna wyspa położona na Morzu Śródziemnym, w niedalekiej odległości od Włoch. Megalityczne świątynie Malty szacuje się na starsze, niż egipskie piramidy. Natomiast ruiny hipogeum (podziemnych budowli) wpisane są na listę zabytków Unesco. Co więcej – stolica Malty – Valetta jest jednym z miast, w których zagęszczenie zabytków jest ogromne (aż 320) i również została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Unesco. Oprócz walorów historycznych zachęca również życzliwością mieszkańców, bo wiem Malta może poszczycić się jednym z wyższych wskaźników zadowolenia z życia! Odzwierciedla się to między innymi w relacjach tubylców z przyjezdnymi. Co więcej, śródziemnomorski klimat Malty wprawia w dobry nastrój – średnia roczna temperatura to 23 stopnie (w dzień) oraz 16 stopni (w nocy). Najwyższe temperatury osiągane są w lipcu i sierpniu (około 32 stopnie Celsjusza). Brzmi zachęcająco, prawda?

Lazurowe Okno runęło

Ten, kto był na Malcie w tej chwili uważa się za szczęśliwca. Cała reszta (podobnie jak ja), pluje sobie w brodę czytając o najpiękniejszym widoku Malty, którego już nie będzie można podziwiać. Największa rzeźba skalna w wyspy Gozo straciła cały swój urok.

Lazurowe Okno powstało tysiące lat temu, podczas gdy woda wypłukiwała wapień ze skały. Piękny, naturalny skarb miał ponad 50 metrów wysokości. Jednak w ostatnim czasie, podczas sztormu niestety skała nie wytrzymała siły uderzeń i runęła pozbawiając filmowców pięknych widoków, a turystów – spełnienia marzeń.

Nadzieja

Dla tych, którzy nie mieli okazji zobaczyć na własne oczy piękna, które stworzyła natura na Malcie – możecie zobaczyć to w wielu ekranizacjach. Rzeźba skalna była tłem między innymi na ślubie Daenerys i Drogo w „Grze o Tron”, możecie ją ujrzeć w filmie pt. „Hrabia Monte Christo” oraz w „Starciu Tytanów”.

Jednak mimo tak wielkiej straty Malta to jedna z wysp, gdzie naprawdę warto się udać – ogromna ilość zabytków, życzliwość mieszkańców, piękne plaże, a nawet okazja, by zobaczyć miejsce, w którym stało Lazurowe Okno.

Do kolejnego, Ania 🙂

Tagi:

Podobne Artykuły

dodał
Poprzedni Wpis Następny Wpis

Komentarze

  • eliza
  • 15 marca 2017
  Odpowiedz

  Mi się marzy w tym roku Potro, oglądaliśmy niedawno noclegi na bookaparcie i są w naszym zasięgu 🙂 tylko trzeba urlop załatwić

   • Ania
   • 15 marca 2017
   Odpowiedz

   Porto również godne polecenia 🙂 w takim razie trzymam kciuki za załatwienie urlopu w dogodnym terminie! powodzenia 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

0 udostępnień