Odszkodowanie za wypadek komunikacyjny – kiedy ci się należy?

odszkodowanie za wypadek

Wiedz, że o odszkodowanie za wypadek komunikacyjny może ubiegać się osoba, która w nim uczestniczyła. Przysługują różne rodzaje odszkodowania. Odszkodowania za wypadek są zaniżane przez ubezpieczycieli. Kiedy należy się takie zadośćuczynienie i jak je skutecznie wyegzekwować?

Wiesz, że odszkodowanie za wypadek komunikacyjny jest często w ogóle niewypłacane? Zdarza się też, że ubezpieczyciele znacznie obniżają jego wysokość. Dzieje się tak, ponieważ zwykli ludzie zazwyczaj nie mają wiedzy w tym zakresie – często nawet nie zdają sobie sprawy, że takie zadośćuczynienie w formie odszkodowania im się po prostu należy.

Tymczasem wypadki komunikacyjne, potrącenia i inne kolizje drogowe zdarzają się przecież każdego dnia! To jedne z najczęściej występujących typów wypadków. Po takim zdarzeniu nasze życie przeważnie nie wygląda już tak jak przed wypadkiem, gdyż ponosimy jego konsekwencje zarówno zdrowotne (uszkodzenia ciała), jak i materialne (koszty rehabilitacji, wizyt u lekarza, leków itp.).
Zatem jeśli byłaś uczestniczką wypadku komunikacyjnego, należy ci się odszkodowanie. Zdecydowanie warto się o nie starać, ponieważ otrzymane pieniądze są nieocenioną pomocą materialną w trudnym czasie, czyli gdy musimy opłacać leczenie i rehabilitantów.

Jeśli nie wiesz, w jaki sposób wyegzekwować od ubezpieczyciela należne ci odszkodowanie za wypadek komunikacyjny, zgłoś się do kancelarii radcy prawnego: https://wieksze-odszkodowanie.pl/odszkodowania/wypadek-komunikacyjny/. Ta kancelaria radcy prawnego starannie prowadzi sprawy o odszkodowania, dzięki czemu pomaga swoim klientom uzyskać rekordowe kwoty! W tak ważnej sprawie zdecydowanie warto zaufać doświadczonemu zespołowi radców.

Zanim jednak podejmiesz odpowiednie kroki, zobacz, jakie zdarzenia uznaje się za wypadek komunikacyjny i czy odszkodowanie rzeczywiście ci się należy.

Co to jest wypadek komunikacyjny?

O wypadku komunikacyjnym mówimy wówczas, gdy został on spowodowany w dowolnej dziedzinie ruchu: drogowego, wodnego oraz powietrznego. Zatem zarówno sprawca, jak i uczestnik takiego wypadku to nie tylko kierowca samochodu, ale też rowerzysta, pieszy, kapitan samolotu czy statku, a nawet woźnica zaprzęgu konnego.

Trzeba też zaznaczyć, ze wypadek komunikacyjny może mieć miejsce zarówno wówczas, gdy pojazd był w ruchu, jak i gdy w nim nie był (np. stał na parkingu). Co więcej, może on zostać spowodowany przez działanie, a także przez zaniechanie działania (np. nieudzielenie pierwszeństwa na drodze).

odszkodowania z tytułu wypadku

Kto może starać się o odszkodowanie za wypadek?

Odpowiedź na to pytanie daje nam Kodeks cywilny. Otóż zgodnie z jego przepisami o odszkodowanie z tytułu wypadku komunikacyjnego może ubiegać się każda osoba, która w nim uczestniczyła, czyli:
• poszkodowany w wypadku, np. pieszy, rowerzysta, kierowca innego pojazdu,
• pasażerowie (niezależnie od przyczynienia kierowcy do wypadku),
• kierowca, który przyczynił się do powstania szkody (z tym że uzyskanie odszkodowanie będzie pomniejszone o procent tego przyczynienia).

Rodzaje odszkodowań za wypadek komunikacyjny

W tym przypadku również trzeba się odnieść do przepisów Kodeksu cywilnego, który reguluje zasady przyznawania odszkodowania, zadośćuczynienia i renty. Każdemu poszkodowanemu w wypadku komunikacyjnym przysługuje zadośćuczynienie za krzywdę – adekwatne do skutków wypadku. Pisząc o zadośćuczynieniu, mam oczywiście na myśli świadczenie pieniężne, które jest rekompensatą za wszystkie negatywne skutki wypadku.

Trzeba jednak dodać, że jeśli poszkodowany w wypadku utracił częściowo lub całkowicie zdolność do pracy zarobkowej, a jednocześnie jego domowy budżet jest znacznie bardziej obciążony przez koszty wizyt lekarskich, rehabilitacji, zakupy leków itp., wówczas może on otrzymać od ubezpieczyciela zadośćuczynienie w postaci renty – tymczasowej lub dożywotniej.

Jak wywalczyć wysokie odszkodowania za wypadek komunikacyjny?

Jeśli jesteś przekonana, że należy ci się odszkodowanie z tytułu wypadku komunikacyjnego, zdecydowanie warto się o nie starać! W takim przypadku najlepiej zgłosić się do profesjonalistów – radców prawnych, którzy wywalczą dla ciebie zadośćuczynienie w wysokości adekwatnej do krzywdy (link do polecanej kancelarii radcy prawnego jest na początku artykułu – zobacz, nie masz nic do stracenia).

Musisz wiedzieć, że ubezpieczyciele wykorzystują niewiedzę poszkodowanych, oferując im bardzo niskie odszkodowania w nadziei, że zgodzą się na taką ugodę bez mrugnięcia okiem. Jednak pamiętaj, że występując o odszkodowania za wypadek w sądzie, mamy nieporównywalnie większe szanse na prawidłowe ustalenie wysokości kwoty należnego zadośćuczynienia, co więcej – mamy też prawo odwołania się od decyzji sądu.

Podobne Artykuły

dodał
Poprzedni Wpis Następny Wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

0 udostępnień