Pełny portfel – czyli jak mądrze zarządzać swoimi pieniędzmi

W jaki sposób wydawać swoje pieniądze, aby przez cały miesiąc cieszyć się pełnym portfelem nawet wtedy, gdy zarobki nie są satysfakcjonujące? Myślisz, że to nie możliwe? Nic bardziej mylnego – wystarczy tylko nauczyć się mądrze gospodarować swoimi pieniędzmi.

Wielu żyje od pierwszego do pierwszego, nic nie odkładając. Niektórych zmusza do tego sytuacja, jednak inni sami wybierają taki sposób życia. To powoduje, że nie tylko nie mamy żadnych oszczędności na czarną godzinę, ale także nie stać nas na wiele przyjemności. Aby to zmienić, warto się zastanowić, na co tak naprawdę wydajemy swoje pieniądze i czy wydajemy je z głową. Jeśli uporządkujemy domowe finanse, nagle może się okazać, że stać nas na więcej, niż myśleliśmy.

Planuj wydatki

Oczywiście nie wszystko da się zaplanować, ale takie wydatki, jak rachunki, jedzenie czy transport (paliwo i bilety) można co miesiąc brać pod uwagę. Postaraj się oszacować, ile pieniędzy ci zostanie po opłaceniu wszystkich rachunków. Wiedząc, jaką kwotę mamy do dyspozycji, łatwiej zaplanować kolejne wydatki.

Kupuj to, co naprawdę ci potrzebne

Przed wyjściem na zakupy zastanów się, czego potrzebujesz i zrób listę. Nie daj się nabrać na złudne promocje i przeceny. Zastanów się, ile pieniędzy wydałaś na rzeczy, które okazały się zbędne? Jeśli zaoszczędzisz na zakupach, odłożoną gotówkę będziesz mogła wydać na coś naprawdę fajnego. Gdy masz już całą szafę butów, nie kupuj kolejnej pary! Pieniądze wydaj na coś, czego ci naprawdę brakuje.

Odkładaj!

Mając oszczędności na czarną godzinę, nie musimy się martwić o nagłe wydatki. Dobrze jest mieć zabezpieczenie, które pozwoli nam spać spokojnie. Jeśli nagle stracisz pracę lub zepsuje ci się samochód, nie zostaniesz na lodzie. Żyjąc z dnia na dzień, nic nie odkładając, zawsze jest ryzyko, że nagle zostaniemy bez środków do życia. Zamiast kupować coś na siłę, lepiej odłożyć te pieniądze.

Dokumentuj wydatki

Ja już nie wyobrażam sobie życia bez zapisywania i dokumentowania moich wydatków. Dzięki temu dokładnie wiem, na co wydaje swoje pieniądze i jakie są to kwoty. Pod koniec miesiąca widzę czarno na białym, ile wydałam na jedzenie, kosmetyki czy coś nieplanowanego. To wszystko bardzo mi się przydaje podczas planowania wydatków na kolejny miesiąc. Koniecznie spróbuj!

Sama korzystam ze wszystkich powyższych wskazówek. Dzięki temu lepiej zarządzam swoimi pieniędzmi i mam pełną kontrolę nad wydatkami, co pozwala mi się cieszyć pełnym portfelem 🙂

Wy co o tym myślicie? 🙂

Do kolejnego, Jagoda 🙂

Tagi:

Podobne Artykuły

dodał
Poprzedni Wpis Następny Wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

0 udostępnień