Depresja – jak pomóc osobie chorej?

depresja

Depresja dotyka niestety coraz więcej osób. To choroba przewlekła i nie da się jej wyleczyć w kilka dni. Zatem jak pomóc osobie, która na nią cierpi?

Depresja to zaburzenie psychiczne, które występuje bardzo często. Osoby cierpiące na tę chorobę tracą chęć dożycia i umiejętność cieszenia się z codziennych rzeczy. Czują smutek, są obojętni i przygnębieni. Często nie potrafią również zapanować nad swoimi emocjami, dlatego płaczą lub mają wahania nastrojów. Takie osoby stopniowo wycofują się ze społeczeństwa, tracą dotychczasowe zainteresowania oraz mają trudności w podejmowaniu nawet najprostszych działań. Co zatem zrobić, gdy zauważymy objawy depresji u bliskiej nam osoby? W jaki sposób powinniśmy jej pomóc?

Nie odwracaj się od chorego
Osoba cierpiąca na depresję często może być nie do zniesienia. Wahania nastrojów sprawiają, że człowiek chory sam nie wie, czego tak naprawdę chce. Ponadto nierzadko stwierdza, że woli być sam. Gdy posłuchamy jego prośby, postąpimy najgorzej, jak możemy. W takiej sytuacji trzeba być przy chorej osobie w każdej sytuacji, wspierać i czuwać nad nią. W żadnym razie nie wolno pozostawiać jej samej, nawet jeśli jej zachowanie nas rani. Wielu ludzi, którym udało się wyjść z depresji, dopiero po chorobie stwierdziło, że to obecność najbliższych była dla nich przełomowa i najważniejsza.

depresja

Nie rozśmieszaj i nie uszczęśliwiaj na siłę
Depresja to nie jest zwykły smutek, który można szybko odegnać poprzez śmiech i głupkowate żarty. Rozśmieszanie chorego na siłę nic nie da, wręcz przeciwnie – taka osoba poczuje się jeszcze gorzej, ponieważ nie będzie w stanie spełnić twoich oczekiwań. Wyciąganie kogoś na siłę na zakupy, do kina czy dyskotekę pod pretekstem „To na pewno poprawi ci humor!” to również zły pomysł… Chory na depresję nie ma ochoty nawet wstać z łóżka, więc dlaczego ma mieć ochotę na pójście na dyskotekę? W takiej sytuacji lepiej będzie, jeśli zostaniesz z taką osobą w domu, przytulisz ją i posiedzicie w ciszy.

Nie zapominaj o sobie
Choroba bliskiej osoby dotyka również tych, którzy mają z nią kontakt, jednak to nie powód, aby rezygnować z dotychczasowego życia. Chory powinien widzieć, że inni są w stanie żyć normalnie. Jeśli ty również zaczniesz całymi dniami przesiadywać w domu, to wpędzisz chorego w poczucie winy, że jego dolegliwości wpływają na całe otoczenie. To tylko pogorszy jego stan.

choroba

Namów go na wizytę u specjalisty
Jeśli widzisz, że chory czuje się coraz gorzej, koniecznie przekonaj go na wizytę u psychiatry. Większość ludzi cierpiących na depresję nie chce się leczyć, licząc że wszystko samo przejdzie. Jednak to tak nie działa. Konsultacja ze specjalistą jest konieczna.

A czy wy znacie osobę cierpiącą na depresję? Próbowaliście jej pomóc? Koniecznie podzielcie się doświadczeniami w komentarzach.

Do kolejnego, Jagoda 🙂

Tagi:

Podobne Artykuły

dodał
Poprzedni Wpis Następny Wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

0 udostępnień