Maski antysmogowe – nowy trend czy niezbędna ochrona?

maski antysmogowe

Smog w Polsce jest już ewidentnym problemem. Jednym z gadżetów na miarę naszych czasów stały się więc maski antysmogowe.

Zanieczyszczenia oraz poziom toksyn unoszących się w powietrzu często przekracza dopuszczalne normy co sprawia, że zamykane są szkoły, a wszystkim radzi się pozostać w domu. Jednak czy w Polsce dojdzie do takiej sytuacji jaka panuje w Chinach i maski przeciwsmogowe zadomowią się na dobre oraz staną towarzyszem codziennych spacerów? Zapraszamy do artykułu, w którym opowiemy Wam nieco więcej o rodzajach masek antysmogowych oraz o tym, czy maski przeciwsmogowe zostaną z nami już na zawsze.

Rodzaje masek antysmogowych

Jeśli wydaje Ci się, że wszystkie maski przeciwsmogowe są takie same, to pora zmienić zdanie. Na rynku znajdziesz wiele różnych modeli, nie mówiąc już o różnorodności ich wzorów czy kolorów. Kiedy staniesz przed zakupem maski antysmogowej, to zapewne trafisz na maskę przeznaczoną do spacerów. To jeden z najbardziej podstawowych modeli dostępnych na rynku. Dla kogo sprawdzi się taka maska? Tak jak sugeruje już sama nazwa dla tych z Was, którzy często chodzą pieszo. Nie jest to jednak jedyna grupa, dla której stworzony został ten model. Maska świetnie sprawdzi się również dla kierowców czy pasażerów komunikacji miejskiej. Maska antysmogowa do spacerowania ze względu na małe zawory, przez które wdychamy powietrze, filtruje nawet do 99,9% zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu. To sprawia, że jest ona jedną z najskuteczniejszych masek dostępnych na rynku.

Drugim modelem jest maska antysmogowa przeznaczona do uprawiania aktywności fizycznej. Ten rodzaj posiada zdecydowanie większe zawory. Te są jednak konieczne, aby osoba nosząca nie odczuwała dyskomfortu związanego z trudnością w oddychaniu. Nie oznacza to, że maski uniemożliwiają nam swobodny oddech. Podczas uprawiania sportu oddychasz nawet 10 razy częściej niż w spoczynku. Aby więc maska przeciwsmogowa dla aktywnych nadążyła za tempem Twojego oddechu, musi posiadać znacznie szersze zawory. Czy ich rozmiar ma jednak wpływ na skuteczność tego modelu? Niestety tak, ale różnica między jakością maski do spacerów, a tą przeznaczoną do uprawiania sportu wynosi zaledwie 0,02%.

maska przeciwsmogowa 

Ostatnim rodzajem maski antysmogowej jest ta przeznaczona do jazdy na rowerze. Model ten charakteryzuje się znacznie większą elastycznością i lepszym dopasowaniem do kształtu twarzy. Oprócz tego tylne zapięcie takiej maski umożliwia Ci swobodne noszenie kasku chroniącego głowę.

Czy maska antysmogowa jest konieczna?

Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy Ty także powinieneś zakupić ten gadżet, to gorąco Cię do tego przekonujemy. Zanieczyszczenia oraz toksyny unoszące się w powietrzu mogą prowadzić do szeregu różnych chorób. Wśród nich znajdują się nowotwory, miażdżyca, choroby układu oddechowego, a także o wiele więcej niebezpiecznych schorzeń. W ubiegłym roku nawet kilkadziesiąt tysięcy osób znalazło się w szpitalach w wyniku zatrucia zanieczyszczonym powietrzem. Statystyki także są przerażające. Być może wyda Ci się to szokujące, ale aż 44% rocznych zgonów to te, których przyczyną były toksyny unoszące się w powietrzu, którym oddychamy na co dzień.

To czy zainwestujesz w maskę antysmogową zależy więc od Ciebie. Pamiętaj jednak, że zdrowie bliskich Ci osób i Twoje powinno być dla Ciebie najważniejsze. Załóż więc maskę antysmogową podczas wysokich stężeń substancji toksycznych unoszących się w powietrzu. Nie narażaj się na ryzyko, tylko reaguj w porę!

Podobne Artykuły

dodał
Poprzedni Wpis Następny Wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

0 udostępnień