Jak prawidłowo myć zęby szczoteczką elektryczną?

Szczoteczka elektryczna staje się coraz bardziej popularnym urządzeniem do higieny jamy ustnej. Jest z całą pewnością skuteczniejsza w higienie jamy ustnej niż zwykła szczoteczka.

Dlaczego? bowiem nawet najsłabszy model szczoteczki elektrycznej wykonuje więcej ruchów rotacyjnych (obrotowych) niż ludzka ręka. Pozwala to na lepsze dotarcie do przestrzeni międzyzębowych i usunięcie więcej osadu w porównaniu do szczoteczki tradycyjnej. Przykładowo, podstawowy model potrafi czyścić zęby z prędkością około 7500 obrotów na minutę, podczas gdy odpowiednio przeszkolony człowiek dochodzi do 200 obrotów. To ogromna różnica. Dzięki tak dużej liczbie obrotów szczoteczka elektryczna usuwa więcej płytki nazębnej i skuteczniej redukuje zapalenie dziąseł niż zwykła szczoteczka. Dociera także do przestrzeni międzyzębowych i kieszonek dziąsłowych. Szczoteczka elektryczna czyści zęby dokładniej niż szczoteczka tradycyjna, nawet jeśli nie przyłożymy się szczególnie danego dnia do tego codziennego obowiązku.

Jednakże nawet najdroższa szczoteczka elektryczna używana w niewłaściwy sposób nie zapewni prawidłowej higieny jamy ustnej. Jak zatem należy szczotkować zęby, by zostały dokładnie i właściwie wyczyszczone?
Zacznijmy od faktu, że zęby należy myć dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Częstym błędem popełnianym jest niedbałe i zbyt krótkie szczotkowanie. Jama ustna dzieli się na cztery ćwiartki – zęby należy myć przez dwie  minuty, poświęcając trzydzieści sekund na każdą ćwiartkę. Nowoczesne modele szczoteczek elektrycznych posiadają timer, który co trzydzieści sekund wstrzymuje pracę szczoteczki, aby myjący miał czas na przejście do następnej ćwiartki. Licznik czasu sygnalizuje także upływ dwóch minut, wyłączając szczoteczkę.

Dopóki szczoteczka jest w dobrym stanie, posiada miękkie, niepowyginane włókna. Końcówkę szczoteczki elektrycznej należy wymieniać co trzy miesiące, chyba że wcześniej zauważymy że włosie naszej szczoteczki odkształciło się lub zaczęło wypadać. Częstym błędem popełnianym przez użytkowników szczoteczek elektrycznych jest kupowanie wymiennych końcówek z niewiadomego źródła. Podróbki te są kiepskiej jakości i mają niską żywotność. Dodatkowo mogą uszkadzać rączkę szczoteczki przez niewłaściwe dopasowanie. Nie warto zatem oszczędzać na takim zakupie.

Po nałożeniu pasty na włosie przykładamy główkę szczoteczki do zębów ukośnie, pod kątem ok. 45 stopni i dopiero wtedy włączamy szczoteczkę elektryczną. Pozwala to uniknąć rozpryskiwania się pasty. Najpierw myjemy zewnętrzną stronę zębów. Przesuwamy szczoteczkę elektryczną poziomo wzdłuż linii dziąseł. Szczoteczka obraca się wykonując około 8 000 ruchów na minutę. Zęby myjemy starannie, starając się docierać do przestrzeni międzyzębowych. Tak samo szczotkujemy zęby od strony wewnętrznej, pamiętając, że tu gromadzi się więcej osadu. Jako ostatnią myjemy górną część zębów, zwracając szczególną uwagę na ostatnie zęby, do których trudniej jest się dostać.

szczoteczka

Warto zapamiętać, że jeśli jedliśmy kwaśne pokarmy bądź piliśmy napoje gazowane należy poczekać z myciem zębów co najmniej 30-60 minut od zakończonego posiłku, ponieważ może doprowadzić to do uszkodzenia szkliwa. Dzieje się tak dlatego, ze jest ono rozmiękczone przez występujące w tych napojach kwasy organiczne. Bezpośrednio po spożyciu tych pokarmów czy wypiciu napojów warto jednak przepłukać jamę ustną wodą, by zneutralizować kwasy.

Pamiętać także należy, by nie dociskać zbyt mocno szczoteczki elektrycznej do zębów. Może to powodować ścieranie się szkliwa i krwawienie dziąseł. Warto zaopatrzyć się w model szczoteczki elektrycznej posiadający czujnik nacisku sygnalizujący zapaleniem czerwonej lampki, że zbyt mocno przyciskamy główkę szczoteczki.
Jeśli czujemy, że mimo wskazówek dotyczących szczotkowania, mamy niedokładnie umyte zęby lub zbiera się nam nadmiernie osad przeradzający się w kamień, warto udać się do higienistki stomatologicznej. Jest to osoba, która przeprowadzi nas przez instruktaż szczotkowania tak, byśmy w pełni mogli wykorzystać moc naszej szczoteczki elektrycznej. W przeważającej części gabinetów stomatologicznych jest to usługa bezpłatna.

Wpis powstał na podstawie serwisu HappyDental https://www.happydental.pl/category/szczoteczki-elektryczne, oferującego szeroki asortyment nowych, oryginalnych i profesjonalnych artykułów do higieny jamy ustnej. Główną ideą serwisu jest przekazywanie wiedzy na temat pielęgnacji jamy ustnej oraz dobór odpowiednich artykułów.

Podobne Artykuły

dodał
Poprzedni Wpis Następny Wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

0 udostępnień