Zajście w ciąże kobiety a jej wiek

Każdy z nas słyszał że po 40-tce zajście kobiety w ciąże jest o wiele trudniejsze i wiąże się z ryzykiem. Ale czy inne, młodsze kobiety mogą czuć się bezpiecznie? W tym artykule wyjaśnimy jak to naprawdę jest i kiedy najlepiej zajść w ciąże.

Pojęcia ginekologiczne

Na początek przedstawmy sobie kilka podstawowych określeń na kobiety ciężarne. W nomenklaturze ginekologicznej kobiety dzielimy na:
• Pierwiastki- kobiety w ciąży do pierwszego porodu;
• Wieloródki- kobiety w ciąży, które rodziły co najmniej raz;
• „Stara pierwsiastka”- kobieta, która jest w pierwszej ciąży mając 27 lat i więcej.
Podział „stara pierwsiata” jest bardzo umowny i co raz rzadziej używany przez ginekologów.

W ostatnich dekadach od ubiegłego wieku w krajach wysoko rozwiniętych wiek kobiety w pierwszej ciąży zdecydowanie poszedł w górę. Jest to z pewnością i kwestia społecznej roli kobiety jak i nowych metod antykoncepcji, które pomagają w planowany sposób zajść w ciąże i założyć rodzinę.

Kobieta – biologia

Patrząc na kobietę od strony biologicznej- najlepiej by zachodziła ona w ciążę w pierwszej dekadzie swojego życia ( pomiędzy 20 a 30 rokiem życia). Lecz biologia to jedno a chęci założenia rodziny, choroby lub przypadek to drugie. Decyzje o założeniu rodziny każda z nas podejmuje indywidulanie. Jedne kobiety najpierw chcą spełnić się zawodowo, nadać swojemu życiu balansu i podstaw do godnego i spokojnego wychowywania dziecka. Inne zaś mają ogromny instynkt macierzyński i już w wieku 19/25 lat chcą założyć rodzinę. Są i przypadki gdy kobieta nie miała wyboru, i nie mówię tu o tak zwanej „wpadce” ale i o różnych chorobach, które spotykają kobiety np. torbiele. Wtedy czas na zajście w ciąże jest mocno ograniczony i w młodym wieku kobieta musi zdecydować czy zajść w ciąże teraz bo później może nie mieć takiej możliwości.

Musimy wiedzieć, że wraz z wiekiem kobiety ryzyko powikłań ciąży rośnie. Powikłania takie jak:
• Ryzyko poronienia
• Ryzyko porodu przedwczesnego
• Ryzyko cukrzycy ciążowej
• Ryzyko chorób nadciśnienia tętniczego
• Ryzyko urodzenia dziecka z wadą wrodzoną
• Ryzyko urodzenia dziecka z wadą genetyczną
• Ryzyko urodzenia dziecka z niską masą urodzeniową

By mieć pewność, że zbada nas profesjonalny lekarz z doświadczeniem udajmy się do wiodącej firmy na rynku którą jest firma MedicHouse z Warszawy. Na stronie https://medichouse.pl/specjalista/ginekolog-warszawa/ możemy znaleźć sztab wykwalifikowanych lekarzy z różnych dziedzin zdrowia. Klinika Medic House to gwarancja wysokiego poziomu usług medycznych, warto umówić się na wizytę.

Szansa zajścia w ciąże

Co ważniejsze- szansa na zajście w ciąże wraz z wiekem drastycznie maleje. Wiele par zakłada, że zajście w ciąże nastąpi naprawdę szybko, lecz całkiem normalny jest czas oczekiwania na to około roku.(dla pary poniżej 35. Roku życia). W wieku 20-26 lat szansa zajścia w ciążę po miesiącu to jedynie 25%, lecz im wiek rośnie tym procent maleje. W wieku 34 do 40 szansa drastycznie spada, a w wieku 42+ jest już bliska zeru. Oczywiście danych nie możemy brać dosłownie. Ciała człowieka nie jest się w stanie przewidzieć i wpasować w dane, tabelki i liczby. Nie ma magicznej granicy zajścia w ciąże. W mediach społecznościowych słyszymy np. o kobiecie, lat 50, zaszła w ciąże i urodziła zdrowe dziecko. Lecz pamiętajmy że takich osób jest naprawdę mało i trzeba mieć niewiarygodnie dużo szczęścia. Jeśli pomimo młodego wieku i wielu prób zajścia w ciąże nadal nie ma żadnego skutku warto udać się do lekarza. Wina może stać nie tyle po stronie kobiety jak i pamiętajmy że też po stronie partnera. Wiele zależy również od naszej diety, stylu życia i psychiki. Po analizach statystycznych każda kobieta ma szanse na powikłania, nie ma na to zasady. Po prostu im kobieta starsza tym szansa ryzyka wzrasta. Lecz wiek kobiety nie jest przeciwskazaniem do zajścia w ciąże. Ale podkreślę jeszcze raz: płodność z wiekiem maleje a szansa powikłań rośnie.

Metody wspomagania rozrodu stale są nowocześniejsze. Mamy wiele możliwości diagnostycznych (tych nieinwazyjnych jak inwazyjnych), znajdziemy poradnie leczenia niepłodności. Metody obrazowania płodu przez popularne USG oraz wiedza na temat diagnostyki jest znacznie nowocześniejsza niż dekadę temu. Wiele powikłań ciąży możemy zapobiec. Jeśli wiemy że kobieta na coś choruje, ma skłonności do jakiś objawów możemy farmakologicznie je zniwelować co polepszy jakość ciąży.
Pamiętajmy, by jeśli mamy jakiekolwiek problemy, obawy to udajmy się do lekarza. Nikt nie pomoże nam lepiej niż on. Zleci badania, leki, będziemy pod czujnym okiem specjalisty.

Podobne Artykuły

dodał
Poprzedni Wpis Następny Wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

0 udostępnień