Sen – odkryj jego tajniki

sen

Sen to podstawa ludzkiej egzystencji – to wie każdy. Jednak jest wiele innych faktów na temat snu, o których większość z was z pewnością nie ma pojęcia. Zatem co robić, aby się wysypiać?

Kilka miesięcy temu pisałam o naturalnych sposobach na dobry sen, jednak w tamtym artykule skupiłam się głównie na ziołach, które są w stanie pomóc nam zasnąć. Natomiast tym razem chcę napisać o czymś zupełnie innym. Naukowcy cały czas prowadzą badania, odkrywając tajniki snu. W tym poście postaram się odpowiedzieć na kilka pytań związanych ze snem. Ile czasu należy poświęcić na sen? Czy drzemki w ciągu dnia to dobry pomysł? Czy alkohol wpływa na jakość snu? Co zrobić, aby szybciej zasnąć? Zapraszam do lektury :).

Drzemki
Jeśli nie wysypiasz się w nocy albo śpisz za krótko, to drzemka w ciągu dnia może okazać się twoim wybawieniem. Najlepsza dla naszego organizmu jest 30-minutowa drzemka – najlepiej w godzinach od 14.00 do 17.00. Natomiast jeśli zdecydujesz się na drzemkę w godzinach od 6.00 do 12.00 lub od 18.00 do 20.00, to zaśnięcie będzie znacznie trudniejsze. Jednak pamiętaj, że najlepiej wysypiać się w nocy – odpowiedni czas snu dla osoby dorosłej do 8 godzin.

Alkohol przed snem
Powszechnie panuje przekonanie, że alkohol pozytywnie wpływa na sen, ponieważ pomaga zasnąć. Jednak jest to zarówno prawda, jak i nieprawda. Alkohol rzeczywiście usypia człowieka, ale tak naprawdę nie pozwala się wyspać. Po wieczornej lampce wina szybciej uda ci się zasnąć, lecz twój sen nie będzie efektywny, ponieważ alkohol sprawi, że faza snu REM, czyli ta najważniejsza z faz snu, w której występują marzenia senne, będzie znacznie krótsza, co sprawi, że rano obudzisz się niewyspany. Dlatego lepiej nie spożywać alkoholu przed snem.

tajniki snu

Gorąca kąpiel
Uwielbiasz wieczorem relaksować się w wannie? Jeśli tak, to musisz wiedzieć, że gorącą kąpiel najlepiej brać 4 godziny przed snem. Dlaczego? Ponieważ najszybciej zasypiamy wówczas, gdy temperatura naszego ciała jest niska. Siedząc w gorącej wodzie, temperatura ciała wzrasta, dlatego jeśli od razu po kąpieli wskoczysz do łóżka, to prawdopodobnie nie będzie chciało ci się spać. Twój organizm musi mieć czas na ochłodzenie – jak temperatura ciała się obniży, wówczas zaśniesz jak dziecko.

Sposób na bezsenność
Na koniec mam dla was świetny sposób na problemy z zasypianiem. Jeśli długo leżysz w łóżku, przekręcając się z boku na bok, koniecznie wykonaj ćwiczenie, które polega na napinaniu i rozluźnianiu mięśni – trzeba je wykonywać etapami, czyli najpierw zaangażuj mięśnie nóg, potem zajmij się rękami itp. Leżąc, mocno napnij mięśnie wybranej części ciała, wytrzymaj kilka sekund, a potem całkowicie się rozluźnij – powtórz to kilka razy. To ćwiczenie pomoże ci się skutecznie zrelaksować i odprężyć, dzięki czemu poczujesz senność.

Wiedzieliście o tych faktach? Jakie macie zdanie na ten temat? A może znacie inne ciekawe tajniki snu? 🙂

Do kolejnego, Jagoda 🙂

Tagi:

Podobne Artykuły

dodał
Poprzedni Wpis Następny Wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

0 udostępnień