Rodzaje materacy do spania – który najlepszy?

materace do spania

Rodzaje materacy na rynku różnią się między sobą właściwościami i parametrami. Materac do spania spełnia kluczową rolę w zapewnieniu komfortu i regeneracji sił w nocy. Jaki materac najlepiej wybrać? Odpowiedź w tym artykule.

Rodzaje materacy na rynku różnią się między sobą. Z tego względu warto poznać ich właściwości, aby dokonać dobrego wyboru. Na sen dorosły człowiek poświęca 1/3 swojego życia. Jest to bardzo ważny czas, ponieważ pozwala na regenerację sił. Dlatego też materac do spania, a dokładniej jego odpowiedni wybór spełnia ważną rolę.

Materac sprężynowy (bonelowy)

Wykonany jest ze sprężyn bonelowych połączonych w zwoje i pokrytych warstwą ochronną, zapobiegającą ich wydostaniu się na zewnątrz. Warstwa ta wykonana jest z trawy morskiej, końskiego włosia albo włókna kokosowego, często wymieszanych z pianką poliuretanową. Przy wyborze tego rodzaju materacy warto zwrócić uwagę na jakość drutu, najlepiej potwierdzoną certyfikatem. Materac bonelowy najczęściej jest twardy, szczególnie gdy jest wykonany z warstwy kokosowej. Ponadto ma małą elastyczność punktową, co oddziałuje na niedopasowywanie się do kształtu ciała i zmniejsza komfort snu. Materace te są tanie i to przemawia za ich produkcją.

materaac bonelowy

Materac kieszonkowy

Te rodzaje materacy cechują sprężyny umieszczone w kieszonkach z tkaniny. Materac kieszonkowy jest elastyczny i swobodnie dopasowuje się do kształtu ciała. Przy zakupie tych rodzajów materacy trzeba zwrócić uwagę na materiał okrywający sprężyny. Pianka poliuretanowa jest tania i nietrwała, a pianka lateksowa droższa, ale elastyczniejsza i trwalsza. Materac kieszonkowy polecany jest dla dwojga. Niepołączenie sprężyn ze sobą pozwala na ich niezależne działanie i pomimo różnicy w ciężarze ciała, każdy z partnerów może wypoczywać komfortowo.

Materac lateksowy

Ten rodzaj materaca wypełniony jest pianką lateksową. Wkład ten powstaje w wyniku wymieszania naturalnego lateksu z syntetycznym. To właśnie zawartość lateksu naturalnego decyduje o jakości tego materaca.

Materace te doskonale dopasowują się do kształtu ciała i stanowią dobre podparcie dla kręgosłupa. Podczas zakupu trzeba zwrócić uwagę na procentowy skład lateksu naturalnego i syntetycznego. Dobry jakościowo jest materac, który zawiera więcej niż 20% lateksu naturalnego. Problem tych rodzajów materacy to zła wentylacja – im więcej lateksu syntetycznego tym gorsza przewiewność. Ponadto materace lateksowe nie odkształcają się w kontakcie z ciężarem, więc doskonałe są dla par, ale także dzieci, niemowlaków i noworodków.

Materac z pianki wysokoelastycznej

Materace te stanowią alternatywę dla materacy lateksowych. Pianka wysokoelastyczna cechuje się wytrzymałością i sprężystością. Dopasowują się do kształtu ciała, przez co podpierają kręgosłup (lepiej niż materace sprężynowe) i zapewniają komfortowy sen. Pianka wysokoelastyczna zapewnia także dobrą wentylacje, co pozwala skórze oddychać i nie gromadzi potu. Ich wadą jest stosunkowo wysoka cena.

Przy wyborze tych rodzajów materacy warto zwrócić uwagę na ilość i jakość pianki. Materace wyskoelastyczne polecane są osobą ceniącym sobie wysoki komfort podczas snu. Wspomagają one leczenie wad kręgosłupa. Ponadto dzięki odporności na wilgoć są idealne dla każdych warunków pogodowych.

materac piankowy

Materac z pianki termoelastycznej

Pianka termoelastyczna nazywana jest także pianką leniwą, gdyż odkształca się wolniej niż wysokoelastyczna. Pianka ta jest termowrażliwa, czyli reaguję na temperaturę ciała. Ciepło przenikające do wnętrza materaca powoduje mięknięcie jego powierzchni. Dzięki temu dopasowuje się do kształtu ciała osoby użytkującej i doskonale podpiera kręgosłup. Ponadto ten rodzaj materaca redukuje nacisk, a to sprzyja rzadszej zmianie pozycji podczas snu i odpoczynku mięśni. Wadą jest wysoka cena.

Idealne są dla osób ceniących sobie komfort spania we dwoje, gdyż nie przenoszą drgań czy ruchów osoby śpiącej na naszą część. Polecane są także dla użytkowników z problemami z kręgosłupem i układem krążenia (nie naciskają na naczynia krwionośnie i ułatwiają ich regenerację). Sprawdzą się także wśród osób śpiących w nietypowych pozycjach.

Rodzaje materacy różnią sie między sobą, dlatego trzeba dokonywać przemyślanych zakupów, dostosowanych do naszych potrzeb. Jednak inwestycja w dobrze dobrany materac zwróci się w postaci dobrej kondycji kręgosłupa i lepszego samopoczucia. Firma Art Medic https://materace-viscotherapy.pl pomaga dobrać odpowiedni materac dla naszych potrzeb i wymagań, co przełoży się na zdrowy i prawidłowy sen.

Podobne Artykuły

dodał
Poprzedni Wpis Następny Wpis

Komentarze

    • Art Medic
    • 6 maja 2019
    Odpowiedz

    Ciężko uznać, który z materacy jest najlepszy a który najgorszy – wszystko zależy od naszych wymagań, oczekiwań i budżetu. Natomiast przed zakupem materaca warto dobrze się zastanowić, ponieważ jest to rzecz, która będzie nam służyć przez długi czas i na pewno nie warto tutaj oszczędzać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

0 udostępnień