Planujesz wakacje w górach? O tym nie możesz zapomnieć!

wakacje w górach

Wakacje w górach to świetna przygoda. Widoków ze zdobytego szczytu nie da się niczym zastąpić. Jednak o czym trzeba pamiętać, wybierając się w góry?

Uwielbiam góry. Mogłabym nawet w górach mieszkać. Na wycieczki w góry jeżdżę często, dlatego widziałam już wielu turystów, którzy chyba nie do końca przemyśleli swoją wyprawę. Oczywiście można jechać w góry, ale po górach w ogóle nie chodzić – ten tekst nie jest przeznaczony dla takich ludzi. Moje rady są dla tych, którzy zamiast spaceru na Krupówkach wybierają górskie szlaki. Zatem skoro planujesz wakacje w górach, zachęcam do przeczytania dalszej części tekstu.

Obuwie to podstawa
Muszę przyznać, że czuję się głupio, pisząc o takiej oczywistości. Ale jak już nie raz zdążyłam zauważyć, że ludzie naprawdę o tym zapominają. W drodze do Doliny Pięciu Stawów Polskich mijałam rodzinę, której członkowie po śliskich skałach maszerowali w japonkach. Widok był o tyle straszny, że mała dziewczynka zamiast cieszyć się wycieczką płakała i błagała rodziców, że chce już schodzić. Zatem buty powinny być przede wszystkim wygodne. Dobrze by było gdyby miały twardą podeszwę, która ochroni stopę przed skałami i kamieniami.

Nakrycia wierzchnie i płaszcz przeciwdeszczowy
Pewnie już nasuwa się wam pytanie, po co nakrycia wierzchnie w lecie? Otóż warto wiedzieć, że pogoda w górach bywa kapryśna, a różnica temperatur między Krupówkami a wyższymi szczytami może być naprawdę spora. Do tego dochodzi jeszcze silny wiatr, który w górach często daje się we znaki. Dlatego do podróżnego plecaka zawsze wkładajcie coś cieplejszego do ubrania i płaszcze przeciwdeszczowe – deszcz może zepsuć wam wycieczkę.

góry

Olejek do opalania i nakrycie głowy
Góry to nie plaża, jednak olejek do opalania i czapka z daszkiem z pewnością się przydadzą. Ostatnio byłam w górach w kwietniu – świeciło piękne słońce, jednak nie było bardzo gorąco. Ja oczywiście nałożyłam krem z filtrem na twarz, ramiona, dekolt i plecy. Zapomniałam jedynie o kostkach, które jako jedyne były niezabezpieczone. Do dzisiaj widać na nich ślady poparzenia słonecznego.

Mapa
Pamiętajcie, że w górach często nie ma zasięgu, więc gdy się zgubicie lub nagle zechcecie zmienić trasę, to nawigacja nawet nie zadziała. Właśnie dlatego warto mieć ze sobą tradycyjną mapę – najlepiej taką, gdzie są rozrysowane wszystkie szlaki.

Podstawowa apteczka
Będąc wysoko w górach, warto mieć ze sobą chociaż podstawo wyposażoną apteczkę. Zaopatrzcie się w chusteczki higieniczne, plastry, wodę utlenioną, bandaż i tabletki przeciwbólowe. Na szlaku nie trudno o skaleczenie, zadrapanie czy inny uraz. Jeśli będziecie naprawdę wysoko, to zejście z pewnością zajmie wam sporo czasu, dlatego warto mieć ze sobą chociaż podstawowe zabezpieczenie.

A wy lubicie spędzać wakacje w górach? Dodalibyście coś do mojego górskiego niezbędnika?

Tagi:

Podobne Artykuły

dodał
Poprzedni Wpis Następny Wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

0 udostępnień