Halloween – zwyczaje i tradycje kultywowane na świecie

halloween

Halloween obchodzimy dzień przed dniem Wszystkich Świętych, czyli 31 października. O ile w Polsce to święto jest wciąż bojkotowane, o tyle w innych krajach ma się świetnie! Zobaczcie, jakie halloweenowe zwyczaje są popularne na świecie.

Halloween najhuczniej obchodzi się w Stanach Zjednoczonych, jednak to święto popularne jest również w Kanadzie, Irlandii, Wielkiej Brytanii i Niemczech. Przyjmuje się, że nazwa „Halloween” pochodzi od „All Hallows’ Eve” (czyli wigilia Wszystkich Świętych). Amerykańską zabawę „Cukierek albo psiukus!” znamy wszyscy, jednak na świecie istnieje znacznie więcej zabaw i zwyczajów związanych ze świętem duchów, które na ogół nie są u nas znane. Oto one!

Rzeźbienie w rzepach
Myśleliście, że halloweenowe rzeźbione dynie to pomysł Amerykanów? Nic bardziej mylnego. Wycinanie takich latarni wywodzi się z Irlandii, gdzie początkowo przygotowywano je z innych warzyw, np. właśnie z rzepy. Dynia zastąpiła tradycyjną rzepę, ponieważ była większa i łatwiej się w niej rzeźbiło. Jednak wielu uważa, że latarnie z rzepy wyglądają dużo straszniej niż te dyniowe.

Obierki z jabłek
Ten zwyczaj wywodzi się ze Szkocji. Mieszkańcy tamtejszych terenów wycinają z jabłek jak najdłuższe kawałki obierek i rzucają je przez ramię za siebie. Następnie patrzy się, w jakie litery obierki ułożą się na podłodze – ludzie wierzą, że taka litera będzie pierwszą literą imienia przyszłej wybranki lub wybranka.

halloween

Pierścionek w cieście
W Irlandii w halloweenowy wieczór podaje się tzw. „barmbrack”. Jest to pyszne ciasto z owocami, do którego w trakcie pieczenia wkłada się pierścionek. Zgodnie z tradycją ten, kto trafi na pierścionek, jedząc smakołyk, w kolejnym roku znajdzie miłość swojego życia.

Chowanie noży
Ten zwyczaj kultywowany jest w Niemczech. Tego wieczoru, w obawie przed duszami zmarłych wracającymi na ziemię, w mieszkaniu chowa się wszystkie noże. Niemcy wierzą, że ta tradycja chroni zarówno żywych, jak i umarłych – zapobiega krzywcie związanej z użyciem tych narzędzi oraz kłótni pomiędzy światem żywych a umarłych.

Straszne lustro
Wielu mieszkańców Wielkiej Brytanii oraz Ameryki Północnej wierzy, że gdy w halloweenową noc spojrzy się w lustro w ciemnym pokoju, można wówczas zobaczyć za sobą mroczną sylwetkę przyszłego życiowego partnera. Jednak ta tradycja jest przeznaczona wyłącznie dla odważnych!

halloweenowe zwyczaje

Tydzień Wszystkich Świętych
W Austrii Halloween wchodzi w skład tygodnia Wszystkich Świętych, który zaczyna się 30 października, a kończy 8 listopada. W tych dniach na stołach zostawia się zapaloną lampkę, chleb i wodę,
aby przywitać dusze zmarłych przybywających na ziemię.

A wy znacie inne ciekawe halloweenowe zwyczaje?

Tagi:

Podobne Artykuły

dodał
Poprzedni Wpis Następny Wpis

Komentarze

    • Dominika
    • 31 października 2018
    Odpowiedz

    u mojej znajomej w przedszkolu niektorzy rodzice chcieli Halloween a inni się zbuntowali i chcą swięto dyni. niewiadomo jak sie zachowac, dla niektórych to kontrowersyjny temat…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

0 udostępnień