Jak dbać o ekspres do kawy?

jak dbac o ekspres do kawy

Jak dbać o ekspres do kawy? To pytanie powinniśmy sobie zadać jeszcze przed kupnem wymarzonego sprzętu. Regularne mycie ekspresu do kawy powinno być naszym nawykiem – nie można o tym zapominać!

Jak dbać o ekspres do kawy? Przede wszystkim trzeba zwracać uwagę na jego czystość. Brudny i zaniedbany ekspres do kawy nie jest w stanie zaparzyć smacznego napoju. Jeśli w ekspresie osadzi się kamień lub zbierze się warstwa starych kawowych naparów, to wówczas nie ma się co dziwić, że nasza ulubiona kawa nie smakuje tak, jak oczekiwaliśmy. Dlatego jeśli chcemy, aby nasz ekspres służył nam wiele lat i zawsze parzył najlepszą kawę, należy dbać o jego czystość. Trzeba też pamiętać, że brud i kamień negatywnie wpływają na pracę sprzętu AGD.

Mycie ekspresu do kawy – podstawowe czynności

Codzienne mycie ekspresu do kawy do absolutna podstawa. Oczywiście wnętrza ekspresu nie trzeba czyścić codziennie, ale wyczyszczenie tacki, pojemnika na fusy, dyszy oraz przepłukanie układów spieniających to czynności, o których powinniśmy pamiętać każdego dnia. Warto też przetrzeć ekspres z zewnątrz, aby nie było na nim kurzu ani zacieków z kawy czy mleka.

Kompleksowe mycie ekspresu do kawy – częstotliwość

Raz na jakiś czas należy kompleksowo wyczyścić cały ekspres do kawy. Mam tu na myśli usunięcie kamienia, wyczyszczenie systemu mleka czy bloku grzewczego. Zasadą jest, że za odkamienianie ekspresu należy się zabrać po przygotowaniu ok. 300 porcji kawy. Natomiast jeżeli urządzenie jest wyposażone w system autoczyszczenia, wówczas komunikat o konieczności jego uruchomienia pojawia się w chwili, gdy ilość zanieczyszczeń jest już niepokojąca. Na wszelki wypadek warto ustalić z góry co ile zostanie wykonane kompleksowe mycie ekspresu do kawy np. raz na miesiąc (oczywiście częstotliwość czyszczenia jest uzależniona od częstotliwości korzystania z urządzenia).

Nivona CafeRomantica 788
Ekspres do kawy Nivona CafeRomantica 788

Jak dbać o ekspres do kawy? Profesjonalne środki czyszczące

Ekspres do kawy należy czyścić za pomocą specjalnych środków, takich jak:

1) płyn do usuwania kamienia – ja polecam ten ekologiczny, który delikatnie i skutecznie wyczyści urządzenie z kamienia;

2) środki do czyszczenia obiegu mleka – dzięki temu detergentowi dysza napowietrzająca mleko przez długi czas utrzyma się w dobrym stanie;

3) tabletki czyszczące – rozpuszczają wszelkie zanieczyszczenia, które następnie są usuwane z urządzenia;

4) profesjonalne zestawy do konserwacji ekspresów – znani producenci ekspresów tworzą zestawy, które są przeznaczone do pielęgnacji urządzeń wyprodukowanych przez ich firmy. Z takiej możliwości mogą skorzystać np. posiadacze ekspresów do kaw marki Saeco czy Nivona. W zestawach znajdują się np. tabletki do odłuszczania bloku zaparzającego, saszetki do czyszczenia obiegu mleka czy filtry.

plyn odkamieniajacy
Płyn odkamieniający

Mycie ekspresu do kawy to nie wszystko – o czym jeszcze trzeba pamiętać?

Jak dbać o ekspres do kawy? Oczywiście samo regularne czyszczenie nie wystarczy. Trzeba także zadbać o jakość używanej wody i kawy. Woda prosto z kranu często jest twarda – zawiera mnóstwo elementów, które chętnie osadzającą się na urządzeniu i na powierzchni napoju. Zatem warto wcześniej przefiltrować wodę – dzięki temu napar będzie smaczniejszy, a ekspres do kawy będzie lepiej pracował.

Ponadto trzeba pamiętać, aby używać jedynie dobrej jakości ziaren kawy. Odradzam mielenie ziaren smakowych, których jakość jest wątpliwa. Ponadto takie ziarna są nasączone olejkami i cukrami, które z łatwością przyklejają się do urządzenia, blokując młynek.
Mycie ekspresu do kawy to niezwykle istotna kwestia. Dzięki regularnemu czyszczeniu nasz sprzęt posłuży nam bardzo długo, a przygotowywana kawa codziennie będzie smakowała wyjątkowo!

Artykuł zredagowano na podstawie informacji z serwisu https://systemykawowe.pl, oferującego sprzedaż domowych i profesjonalnych ekspresów do kawy, a także niezbędnych środków i akcesoriów do konserwacji i czyszczenia ekspresów do kawy. Wszystkie artykuły pochodzą od najlepszych producentów i zapewniają najwyższą jakość.

Podobne Artykuły

dodał
Poprzedni Wpis Następny Wpis

Komentarze

    • Ewka
    • 14 listopada 2020
    Odpowiedz

    Dzisiejsze modele ekspresów ciśnieniowych robią prawie za nas robotę. Puszcza się odpowiedni program w ekspresie i tylko postępuje wg poleceń wyświetlanych na ekranie. U mnie w Delonghi wszystko trwa raptem z 30 minut może tylko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

0 udostępnień