Basilicum occimum, uwielbiam i nie lubię jednocześnie!

Kojarzy się z kuchnią włoską, spaghetti i bruschettą. Mało kto wie, że pochodzi z… Indii! Pięknie pachnie, a jej aromat od razu pobudza moje kubki smakowe i poprawia humor. O czym mowa? Nie o oliwie, jak mogłoby się wydawać, lecz o nieodzownej w mojej kuchni bazylii. Jest idealnym dodatkiem do makaronów, pizzy, a także cudownie komponuje się z pomidorami. Jak zatem można jej nie lubić?

Bazylia w kuchni

Jest nieodzownym dodatkiem kuchni śródziemnomorskiej. Jej smak zależny jest od odmiany – niektórzy wyczuwają smak anyżu, inni goździkowy i słodki, a jeszcze inni pikantny. Warto zaznaczyć, że suszona bazylia ma znacznie łagodniejszy smak i aromat. Dodatkowo jej świeże liście są pięknym dodatkiem do udekorowania naszych dań.

Olejek bazyliowy i jego lecznicze działanie

Zapach olejku jest dużo bardziej aromatyczny, niż samych liści. Nie wszyscy przepadają za taką jego intensywnością – ja osobiście wolę aromat świeżego zioła, niż wykonanego w procesie destylacji olejku. To właśnie przez ten zapach nie lubię oleju bazyliowego.

Oprócz walorów smakowych bazylia jest świetnym lekarstwem. Zawarte w niej olejki eteryczne działają np. na zaburzenia układu pokarmowego. Poprzez wykazanie właściwości przeciwskurczowych ułatwia również trawienie – wspomaga wydzielanie soku żołądkowego. W przypadku wzdęć oraz braku apetytu dobrym rozwiązaniem jest zrobienie naparów z liści bazylii. Dodatkowo działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie.

Gdy dopada cię przeziębienie możesz skorzystać z bazylii – dodatkowo pozbędziesz się bólu gardła. Bazylia często jest wykorzystywana w syropach, bowiem oczyszcza oskrzela z różnych zalegających płynów.

Natomiast kiedy dopadają cię bóle reumatyczne, stawowe i kontuzje spróbuj wykonać kompres z bazylii i obłożyć nim pechowe miejsce.

Dawkowanie

Podczas, gdy wykorzystując liście bazylii nie było problemu z dawkowaniem – tak w przypadku olejku należy rozcieńczyć go z innym olejem bazowym. Kilka kropel do inhalacji lub rozcieńczenia zdecydowanie wystarczy.

Na poprawę humoru

Bazylia, tak, jak inne zioła, ma wiele zastosowań. Oprócz tych kuchennych oraz niwelujących wszelkie dolegliwości działa na naszą psychikę. W jaki sposób? Otóż działa uspokajająco, dodaje sił, poprawia nastrój, a także… ma właściwości przeciwdepresyjne! Stosowana także przy nadpobudliwości i stanach lękowych.

Spotkania z owadami

Ustawienie doniczki z bazylią odstrasza owady, a same liście łagodzą obrzęki spowodowane ukąszeniami owadów.

 

Do kolejnego, Ania J

Tagi:

Podobne Artykuły

dodał
Poprzedni Wpis Następny Wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

0 udostępnień