Top 5 najlepszych autorów kryminalnych – RANKING

Kryminały

Ranking top 5 autorów kryminalnych to subiektywne zestawienie każdego z nas. Warto jednak zwrócić uwagę na przedstawionych w naszym rankingu autorów, którzy słyną z unikatowych umiejętności zarówno pisarskich, jak i budowania napięcia oraz ciekawej fabuły. Sprawdź!

Trzymająca w napięciu, ekscytująca, ciekawa, o rozbudowanej fabule i nieprzewidywalnym zakończeniu – taka powinna być idealna książka kryminalna. W naszym zestawieniu znajdziecie top 5 najlepszych autorów kryminalnych, którzy swoimi dziełami porwali setki tysięcy czytelników!

Harlan Coben – kryminały na ekranach

Harlan Coben to bez wątpienia jeden z najsłynniejszych na świecie amerykańskich autorów kryminalnych. Powieści pisarza rozeszły się w nakładzie ponad 70 milionów egzemplarzy na całym świecie. To, co wyróżnia Cobena wśród innych pisarzy tego typu, to niezwykle umiejętne budowanie napięcia, co skutkuje wysmakowanym dawkowaniem emocji czytelnikom powieści.Wiele książek Cobena, z uwagi na swoją sławę i poczytność, zostały już zekranizowane, zarówno w formie filmów, jak i seriali (do znalezienia np. na Netflixie).

Na szczególną uwagę zasługuje powieść „Nie mów nikomu”, za sprawą której Harlan Coben zyskał olbrzymią popularność. Bohaterem kryminału jest David Beck, który od 8 lat zmaga się z koszmarem. Wraca myślami do wydarzeń pewnej sierpniowej nocy, kiedy to jego żona została porwana i zamordowana, a jego zostawiono na pewną śmierć. Pewnego dnia mężczyzna otrzymuje jednak wiadomość, która wywraca jego życie do góry nogami. Mimo, iż policja zindentyfikowała ciało zmarłej żony Davida, mężczyzna zaczyna wierzyć, że jego ukochana żyje. Mając na karku FBI uznające go winnym śmierci żony, Beck próbuje dociec prawdy.

Kryminał morderstwo

Henning Mankell – seria kryminałów o szwedzkim komisarzu

Henning Mankell nazywany jest często po prostu mistrzem szwedzkiego kryminału. Pisarz stworzył postać sympatycznego, nieco zagubionego, ale jednocześnie niezwykle skutecznego komisarza Kurta Wallandera. Opisując jego przygody, autor stworzył kilkanaście rozbudowanych powieści kryminalnych, w których oprócz rozgrywających się zbrodni dużo uwagi poświęcane jest także osobistym rozterkom i życiu głównego bohatera. W swoich książkach Mankell dużo poświęca także rozbudowanym opisom piękna regionu i tła historycznego oraz kulturowego skandynawii.

Najlepsza powieść kryminalna Mankella według wielu czytelników to „Włoskie buty”. Książka skupia się wokół Fredericka Wellina, emerytowanego lekarza mieszkającego na niewielkiej, bałtyckiej wysepce. Pewnego dnia u mężczyzny pojawia się kobieta okazująca się być jego dawną miłością. Powodem wizyty jest próba wyegzekwowania danej przed czterdziestu laty obietnicy wycieczki nad tajemnicze leśne jezioro.

Karin Slaughter – ulubienica New York Timesa

Karin Slaughter to równie znana i lubiana co reszta znajdujących się w rankingu autorów pisarka. Obecnie autorka ma na koncie już kilkanaście pozycji, z których większość zajmuje czołowe pozycje w rankingu New York Times i otrzymuje miano bestsellerów. Co ciekawe, pisarka regularnie przekazuje część swojego honorarium bibliotekom na zakup książek.

Jedną z najbardziej poczytnych książek Slaughter jest „Fatum”, będące przez długi czas absolutnym numerem 1 na liście bestsellerów New York Timesa. Akcja powieści skupia się wokół brutalnego napadu na posterunek w Heartsdale, w trakcie którego giną ludzie, a wiele osób zostaje rannych. Główna bohaterka, Sara Linton, odkrywa, że celem napadu był jej były mąż, komendant policji. Okazuje się, że wszystko ma związek z wydarzeniami sprzed kilku lat, kiedy to para wybrała się na wycieczkę do rodzinnego miasta mężczyzny.

Książki kryminalne

Jo Nesbø – kryminalne sprawy zbuntowanego policjanta

Jo Nesbø jest bez wątpienia jednym z najbardziej popularnych i słynnych skandynawskich autorów powieści kryminalnych. Bohaterem książek pisarza jest charyzmatyczny i bezkompromisowy komisarz Harry Hole, słynący z ogromnej odwagi, ale i nieprzestrzegania zasad i niezważania na niebezpieczeństwa. Nie jest to więc typowy pozytywny bohater, co czyni serię jeszcze ciekawszą i wyjątkową.

Jednym z ciekawszych tytułów autora jest powieść kryminalna „Czerwone Gardło”, która rozgrywa się na dwóch płaszczyznach. Nesbø opisuje więc działanie odradzającego się w Norwegii ruchu neonazistowskiego, przemycającego nieleganie broń do kraju. Równolegle, pisarz, w formie retrospekcji, przedstawia losy trzech walczących po stronie hitlerowskich Niemiec żołnierzy. Zarówno w tej pozycji, jak i reszcie dzieł autora widać odniesienia do kultury i historii rodzimych stron, a także echa działań ruchu neonazistowskiego.

Camilla Läckberg – autorka najbardziej poczytnych kryminałów

Camilla Läckberg jest jedną z najbardziej poczytnych autorek kryminałów. Najpopularniejsza seria pisarki to opis krwawych zbrodni i niewyjaśnionych tajemnic rozgrywających się w liczącym niecałe 1000 mieszkańców miasteczku Fjällbacke. Autorka składa swego rodzaju hołd swojemu rodzinnemu miastu jednocześnie piętnując jego zaściankowość i małomiasteczkowość.

Główną bohaterką jeśli chodzi o powieści kryminalne Camilli Läckberg jest pisarka Erica Falck. Kobieta sceptycznie pochodzi do rzekomej samobójczej śmierci, jaka ma miejsce w pierwszej części sagi o tytule „Księżniczka z lodu”. Kolejne części sagi to wielowątkowe, bogate fabularnie historie traktujące nie tylko o kryminalnych zagadkach, ale i obyczajowych i moralnych dylematach mieszkańców Fjällbacke.

Jeśli jesteś fanem kryminałów lub dopiero zamierzasz zacząć swoją przygodę z takimi książkami nasz ranking, w którym przedstawiliśmy najlepsze powieści kryminalne okaże się z pewnością niezwykle pomocny. Czytanie pobudza wyobraźnię i podnosi umiejętności językowe, a kryminały w formie książkowej to naprawdę ciekawa i emocjonująca rozrywka!

Podobne Artykuły

dodał
Poprzedni Wpis Następny Wpis

Komentarze

    • Pola
    • 23 października 2021
    Odpowiedz

    Camilla Läckberg, to jedna z najciekawszych szwedzkich pisarek, uznawana za mistrzynię skandynawskiego kryminału

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

0 udostępnień